پیشنهاد خرید سهام مطمئن
                                                                                                                                  بورس اوراق بهادار تهران دیروز (شنبه 93/6/8) شاهد تداوم کاهش بود به گونه‌ای که 0.5 درصد دیگر به زیان معامله‌گران در سال جاری افزود. در بازار دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تحت تاثیر تشدید نگرانی‌های سیاسی با کاهش شدیدی مواجه شد به گونه‌ای که به‌رغم تلاش صورت گرفته برای کنترل میزان افت شاخص و انجام چند جابه‌جا‌یی بلوکی در قیمت‌های مثبت در نهایت شاخص با افت 370واحدی مواجه شد تا شاخص در رقم 72هزار و 941واحد آرام بگیرد.این شرایط در حالی رخ داد که دیروز مسوولان دولتی از جمله وزیر اقتصاد با حضور در بازار سرمایه در مراسم راه‌اندازی نخستین صندوق زمین و مسکن حضور داشتند.
در خارج از بازار سرمایه دیروز رئیس‌جمهوری نیز در سخنانی با تاکید بر سیاست دولت در زمینه رفع تحریم‌ها و مذاکرات اتمی گفت: وزیر امور خارجه و همکارانشان که در این راه کار گسترده‌ای انجام دادند و من به خوبی می‌فهمم که کارشان تا چه اندازه سخت است. در این راستا هر جا لازم بوده من شخصا مسوولیت کار را بر عهده گرفتم و اگر لازم بوده که دراین مسیر کمکی انجام دهم مستقیما این کمک را انجام داده‌ام و این بار نیز در حضور ملت ایران عرض می‌کنم که رئیس‌جمهور به شخصه بار این مسوولیت را بر دوش گرفته است و تا پایان بر دوش خواهد گرفت.
با توجه به نزدیکی زمان از سر‌گیری مذاکرات هسته‌ای در هفته آخر شهریور ماه نگاه‌ها به این دور از مذاکرات است؛ امری که البته با توجه به رخداد برخی حوادث در روزهای اخیر با نگرانی‌ها همراه شده است. تحریم گسترده شماری از فعالان اقتصادی کشور از جمله برخی از شرکت‌های کشتی‌رانی و چند بانک از جمله بانک قوامین و بانک رسالت موجب شده است انتظار مذاکرات سختی در روزهای آینده وجود داشته باشد.
دیروز در تحولات درون بازاری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: شرکت‌های ایران گچ، پشمبافی توس، تولی پرس، شیمیایی رنگین و گروه صنعتی سدید از روز دوشنبه به بازار پایه فرابورس منتقل می‌شوند.
امیرحمزه مالمیر در گفت‌وگو با تسنیم از حذف 5 شرکت از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و انتقال به بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و گفت: شرکت‌های ایران گچ، پشمبافی توس، تولی‌پرس، شیمیایی رنگین و گروه صنعتی سدید 5 شرکتی هستند که از روز دوشنبه، دهم شهریور از بورس به بازار پایه فرابورس انتقال خواهند شد.
مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درخصوص علت انتقال این 5 شرکت به بازار پایه فرابورس تصریح کرد: مواردی چون عدم سودآوری، نداشتن سهام شناور آزاد و زیان‌ده بودن از جمله مواردی هستند که باعث اخراج شرکت‌ها از بورس می‌شوند.
وی افزود: بر اساس رای هیات پذیرش حضور این شرکت‌ها در بورس لغو شده و مطابق قانون شرکت‌ها می‌توانند نسبت به ارائه تجدید نظر خواهی اقدام کنند که این 5 شرکت یا اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند یا درخواست آنها مورد موافقت هیات پذیرش قرار نگرفته است.
 در گروه ساختمان دیروز در کنار راه‌اندازی صندوق نسیم، رئیس اداره عملیات بازارفرابورس ایران گفت: 20 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده رود روز دوشنبه در بازار اول فرابورس عرضه اولیه می‌شود.
بهنام محسنی با اشاره به اینکه این عرضه اولیه معادل
 10 درصد از کل سهام شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود است، ادامه داد: سهمیه معامله‌گران برخط (آنلاین) 10 میلیون سهم تعیین شده و مشتریان آنلاین پس از کشف قیمت و تعیین سهمیه هرکد، می‌توانند اقدام به خرید کنند. همچنین سقف خرید هرکارگزاری به همراه تمام شعب،
 73 هزارسهم و سهم هر صندوق سرمایه‌گذاری اعم ازمشترک و قابل معامله (ETF) هم 20 هزار سهم تعیین شده است.
محسنی با اشاره به اینکه بابت تجهیز نقدینگی این عرضه در بازار جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، عنوان کرد: نقدینگی لازم به منظور انجام موفقیت‌آمیز این عرضه پایین بوده و این عرضه به‌صورت مدیریت شده انجام می‌شود؛ بنابراین سهامداران و فعالان بازار ضمن هوشیاری به این موضوع، تنها متناسب با حجم این عرضه نسبت به تجهیز نقدینگی اقدام کنند.
در گروه خودرویی سخنان نمایندگان مجلس و همچنین رکود سنگین بازار خرید و فروش خودرو باعث کاهش اکثر نمادهای خودرویی شده است.
در گروه بانکی در حالی که همچنان فعالان اقتصادی در انتظار نتایج تصمیمات جدید بانک مرکزی در مورد کاهش سود کوتاه مدت به 10 درصد و الزام بانک‌ها به فروش سرمایه‌گذاری‌های خود هستند دیروز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب طرح تحقیق و تفحص از بانک سرمایه گفت: بانک سرمایه تسهیلات بدون ضمانت به افراد مساله‌داری مانند بابک زنجانی داده است.
ارسلان فتحی پور در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از بررسی تحقیق و تفحص از دو بانک دیگر نیز در کمیسیون اقتصاد خبر داد.
در مجموع بازار دیروز بازاری ضعیف بود که در آن ارزش معاملات در بورس به 114میلیارد تومان و در فرابورس به 149میلیارد تومان بالغ شد%

http://www.donya-e-eqtesad.com

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم شهریور 1393ساعت 12:47  توسط مجتبی  | 

معمولا شرکتهای سرمایه گذاری در بورس تهران بطور متوسط 70٪ ان ای وی ارزیابی میشوند که نشان میدهد در صورتیکه که «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در بورس قابل معامله بود با تمام تخفیفات حدود 2500 میلیارد تومان یعنی هر سهم 1666 تومان معامله میشد. که البته اگر بر مبنای پی ب ای و غیره ارزش گذاری کنیم به ارزشهایی به مراتب پایین تر خواهیم رسید.

شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» نامی است که این روزها تبلیغهای تلویزیونی از پروژه هایش گوش همگان را کر کرده است و همگان را تحت عنوان «با ما همراه شوید» دعوت به مشارکت در پروژه هایش می کند. اماآیا باطن و روح این سرمایه گذاری همچون ظاهرش دعوت به یک «همراه شدن» است؟

در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که مردم به چه چیزی دعوت می شوند. و چه چیزی را تحت عنوان پدیده شاندیز می خرند. همچنین در بحث ارزشگذاری شرکت، قیمت هر سهمی که مردم 8 هزار تومان می خرند، در حدود 1700 تومان برآورد شده است. این رقم صرفا در مقام مقایسه و به عنوان خوشبینانه ترین برآورد کارشناسی از قیمت عادلانه سهم ارائه شده است و طبیعی است قصد این مقاله فقط نقد کردن قیمت 8 هزار تومانی است و قصد این مقاله ارائه قیمت پیشنهادی برای خرید نیست چه اینکه در اینصورت خوشبینانه ترین حالت ممکن نباید معیار تصمیم گیری قرار گیرد.

 

نگاهی به آنچه مردم به عنوان سهام پدیده می خرند/گندم نمایان جو فروش

نام «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بسیار کمتر از شرکت «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» در اذهان عمومی دارای اعتبار است چراکه عمده تبلیعات تحت نام «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» که سهامدار «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» است انجام می شود اما احتمالا مردم نمی دانند سهامی که میخرند سهام «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» است که با سرمایه 150 میلیارد تومان ( 1.5 میلیارد سهم 1000 ریالی) در سال 88 تاسیس شده است و اکنون پس از کمتر از 5 سال ارزش هر سهم از 100 تومان ( 1000 ریال) به 8132 تومان رسیده است!

در ابتدا 100٪ سهام این شرکت به «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» تعلق داشت ولی در این بازه 5 ساله در حدود 15٪ آن به مردم واگذار شده است اما رشد جالب این شرکت مردم را ترغیب به خرید درصد بیشتری از این سهام می کند.

 لازم است بدانید با این تفاسیر(1.5 میلیارد برگ سهم 8132 تومانی) ارزش بازاری این شرکت یعنی «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» به رقم جالب 12 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است. برای اینکه مقیاس مناسبی در ذهنتان از این بزرگی ایجاد شود بد نیست بدانید بانک صادرات به عنوان سومین بانک بزرگ سیستم بانکداری کشور ارزش بازاری معادل 4600 میلیارد تومان در بورس تهران دارد و یا در صنعت مشابه یعنی صنعت ساختمان شرکتهای «سرمایه گذاری مسکن» و «بین المللی توسعه ساختمان» به عنوان دو هلدینگ بزرگ ساختمان ساز کشور ارزش بازارهایی به ترتیب 517 میلیارد و 406 میلیارد تومان دارند و در سالهای مالی ماقبلشان در تلفیق به ترتیب سودهای 102 و 93 میلیاردی محقق نموده اند، این در حالیست «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در سال مالی قبل به سودی تنها معادل 46 میلیارد تومان محقق نموده است.در واقع این شرکت نسبت قیمت به درامدی معادل 263 مرتبه دارد در حالیکه این نسبت برای شرکتهای مذکور در بورس به ترتیب 4.7 و 3.9 میباشد!

آنچه که مردم نمی خرند اما به اسم پدیده می شناسند

اما بیاییم بر سر صورتهای مالی «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» یعنی همان شرکتی که ذره ای از سود آن به جیب مردم ( همان ها که دعوت به همراه شدن شده اند) نمی رود:

این شرکت در سال 92 سودی معادل 680 میلیارد تومان شناسایی کرده است که 435 میلیارد تومان آن از محل سود فروش « شرکت بین المللی پدیده کیش» به «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» می باشد در حالیکه بهای تمام شده ای تنها 14 میلیارد تومانی داشته است.حالا این عدد 449 میلیارد تومانی واگذاری چطور و برچه مبنایی بوده و این سود سرشار سه هزار و یکصد درصدی در این مدت کوتاه بر چه مبنای کارشناسی شده ای ایجاد شده است باید از صاحبان شرکت پرسید.

اما جالب تر از آن مابقی سود شرکت است که یادداشت 19 درآمد این شرکت را بدون شرح در اینجا می آوریم:

 

به عبارت ساده تر از 680 میلیارد تومان سود شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز (شرکتی که مردم آن را پدیده می شناسند اما سهام آن را نمی خرند) نزدیک به 450 میلیارد تومان مربوط به فروش ملک به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز (یعنی آنچه مردم می خرند) و 295 میلیارد تومان نیز بابت فروش 15 درصد سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز است به مردم.

 

خلاصه و جمع بندی بحث تا اینجا

برای خلاصه کردن بحث تا اینجا فقط داده های زیر را کنار هم می گذاریم:

· سود خالص «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» در سال 92 برابر با 680 میلیارد تومان

· سود خالص «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در سال 92 برابر با 46 میلیارد تومان

· شرکتی که مردم سهام آن را به قیمت 8 هزار تومان می خرند شرکت دوم است یعنی ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز که با احتساب سرمایه 150 میلیارد تومانی یعنی مردم این شرکت را با ارزش بازار 12 هزار میلیارد تومان می خرند.

 

آیا قیمت 8 هزار تومانی شرکت کارشناسی است

شنیده ها حاکی از آن است که در مجمع شرکت ابنیه و ساختمان پدیده، صحبتهای زیر از زبان آقای پهلوان رییس هیئت مدیره شرکت بیان شده است. پهلوان در رابطه با گروه شرکتهای پدیده بیان کرد: شاید پدیده اولین و آخرین شرکت اقتصادی در دنیا باشد که در آن سهام افزایش پیدا می‌کند و قیمت سهم در آن کاهش نمی یابد. از بزرگان علم اقتصاد هم بپرسید به شما می‌گویند که این موضوع کاری بزرگ است.

این جمله را بدون هیچ توضیحی آوردیم چرا که معتقدیم نیاز به توضیح بیشتر ندارد و فعالان بازار سرمایه که اساتید ما هستند چنین لحنی را به خوبی می شناسند و معنای حقیقی پس پرده را در می یابند.

برای جلوگیری از زیان سهامداران وارد بورس نمی شویم !!!

همچنین در مورد پذیرش این شرکت در بورس شنیده ها حاکی است جمله زیر در مجمع اخیر شرکت بیان شده است.

«اگر از همه مدعوین و سهام‌داران محترم شرکت پدیده که در این جلسه حضور دارند، تنها یک نفر موافق ورود پدیده به بورس باشد این کار را انجام می‌دهیم، باید توجه داشته‌باشید که ورود پدیده به بورس، با توجه به حضور افرادی خاص در بورس به هیچ‌ وجه منطقی نیست و با ضرردهی برای سهامداران جزء همراه خواهد بود

حالا مقصود از افراد خاص کیست نمی دانیم. اما سوال اینجاست که این قیمت 8 هزار تومانی اگر مبنای کارشناسی دارد و بزرگان علم اقتصاد هم تایید می کنند که هرگز کاهش نخواهد داشت چرا ترس از ورود آن به بورس وجود دارد. چرا خارج از بورس معامله می شود؟

البته شاید بی ربط به شرکتی که با سرمایه 5 میلیارد تومانی(شرکت پشتیبانی سهام پدیده) تاسیس شده است نباشد. این شرکت متضمن نقد شوندگی و خرید و فروش سهام مردم است. سهامی که با قیمتهای فعلی حدودا 2 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

این مقاله همچنین ادعای این موضوع که ارزش گذاری سهام توسط اشخاص کارشناس انجام میشود را با توجه به چند داده مستخرج از صورتهای مالی زیر سوال می برد. ابتدا به بخشی از صحبت های صاحب محترم دقت فرمایید:

محسن پهلوان مقدم ریاست هیئت مدیره شرکت در رابطه با ارزش کارشناسی قیمت سهام بیان کرد: «آخرین باری که ارزش‌گذاری انجام شد، در تاریخ 28 اسفند سال 1392 بود که در این تاریخ ارزش آن، 12 هزار و 800 میلیارد تومان برآورد شد، ضمن اینکه باید بدانید که این ارزش‌گذاری از طریق 12 کارشناس دادگستری انجام شده و نباید فراموش کنیم که پیشرفت سازه‌ها در فصول گرم بهار و تابستان به مراتب بیشتر از زمستان و پاییز بوده و امروز برآورد شود مسلما با پیشرفتی که در ساخت‌و‌ساز مجموعه داشته‌ایم قیمتی فراتر از این مبلغ اعلام می‌شود.

 البته من خودم به دوستان قیمت‌گذار اعلام کردم که بین 20تا30 درصد قیمت را پایین‌تر اعلام کنند تا بتوانیم به دور از حاشیه راحت‌تر به رشد و پیشرفت مجموعه بپردازیم. به هر صورت طبق پیش‌بینی که داشته‌ایم قیمت ارزش‌گذاری شده در اواخر سال 93 در حدود 2برابر خواهد ‌شد. »

صورتهای مالی شرکت نشان میدهد در سال گذشته واحدهای تجاری مرکز خرید با متوسط هر متر 3.25 میلیون تومان، واحدهای اقامتی با متوسط هر متر 590 هزار تومان و واحدهای هتل هر متر 1.2 میلیون تومان بفروش رفته است در صورتیکه مشت را نشانه خروار بدانیم 560 هزار متر مرکز خرید و 250 هزار متر هتل و 183 هزار متر واحدهای اقامتی جمعا ارزش 4860 میلیارد تومان میرسیم که طبق صحبت صاحب شرکت 15٪ پروژه نیز تاکنون واگذار شده است.

یعنی جمعا 4130 میلیارد باقیمانده میماند که نکته قابل توجه کسر متراژ پرتی شامل راهرو ها و سرویس های بهداشتی و... است چراکه متراژ کلی یک پروژه با متراژ واحدها متفاوت است واگر یک ضریب 20٪ از این مقدار کم کنیم عدد بدست امده 3300 میلیارد خواهد بود حالا این کارشناسان عزیز که این عدد 12 هزار میلیاردی را تخمین زده اند باید دید مبنای محاسبه شان چه بوده است.

البته ما باز کمی رندی به خرج میدهیم و در صورتهای مالی منتشر شده شرکت میبینیم که کارشناسان عزیز صنعت بیمه از ما هم دست پایین تر قیمت زده اند و مجموعا پروژه را 1711 میلیارد تومان یعنی نصف رقم ما ارزش زده اند که البته احتمالا زمین از محاسبات حذف شده که نهایتا 500 هزار متر زمین این پروژه با تعمیم قیمتهای منطقه نهایتا هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت که بنابراین مجموع صحبتها بیان میکند عدد 3300 میلیارد مورد نظر رقم مناسب و حتی برآورد خوش بینانه ای هم میباشد.

 

از طرفی در صورتیکه از طریق ارزش گذاری برمبنای خالص ارزش دارایی ها یا همان NAV ارزش گذاری کنیم باز هم عددی فراتر از 3500 میلیارد تومان برای «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» بدست نمی آید که معمولا شرکتهای سرمایه گذاری در بورس تهران بطور متوسط 70٪ ان ای وی ارزیابی میشوند که نشان میدهد در صورتیکه که «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در بورس قابل معامله بود با تمام تخفیفات حدود 2500 میلیارد تومان یعنی هر سهم 1666 تومان معامله میشد. که البته اگر بر مبنای پی ب ای و غیره ارزش گذاری کنیم به ارزشهایی به مراتب پایین تر خواهیم رسید.

البته اگر مراد از افراد خاص که باعث متضرر شدن سهامداران شرکت ابنیه و ساختمان پدیده در صورت پذیرش در بورس می شوند تحلیل گران و کارشناسان بازار سرمایه باشد قطعا نگرانی اعضای هیئت مدیره شرکت صحیح است.

شکل زیر مربوط به نمودار قیمت سهام است اصلا تعجب نکنید اگر در حین انتشار این مطلب قیمت سهم شرکت مثلا 8500 تومان شود چون شرکت پدیده تنها شرکت در جهان است که این قابلیت را دارد.

بررسی شرکت از منظر قوانین حقوقی کشور و نقش سازمان بورس

 

شاید تاسف بارترین بخش ماجرا، بررسی حقوقی موضوع باشد. شرکتی با 12 هزار میلیارد تومان ارزش که 15 درصد آن در اختیار عموم مردم از سرتاسر کشور می باشد، در اداره ثبت شرکتها به صورت سهامی خاص ثبت شده است. در ماده 21 قانون تجارت در مورد شرکتهای سهامی خاص چنین می خوانیم:

«شركتهاي سهامي خاص نمي توانندسهام خود را براي پذيره نويسي يا فروش در بورس اوراق بهادار يا توسط بانكها عرضه نمايند و يا به انتشار آگهي و اطلاعيه و يا هر نوع اقدام تبليغاتي براي فروش سهام خود مبادرت كنند مگراينكه ازمقررات مربوط به شركتهاي سهامي عام بنحوي كه دراين قانون مذكور است تبعيت نمايند»

در مورد شرکتهای سهامی عام نیز دو قانون زیر تکلیف را به وضوح مشخص کرده است. بر اساس دو قانونی که در ادامه آمده شرکتهای سهامی عام با سرمایه بالای 50 میلیارد ریال حق معاملات سهام خود را در بازاری غیر از بازارهای دارای مجوز (بورس و فرابورس) ندارند. دو قانون یاد شده به شرح زیر هستند:

1. بر طبق بند ب ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه، معاملات اوراق بهادار ثبت شده در سازمان فقط در بورسها و بازارهای خارج از بورس دارای مجوز (منظور فرابورس) و با رعایت مقررات معاملاتی هر یک از آنها حسب مورد امکان پذیر بوده و معامله اوراق بهادار مذکور بدون رعایت ترتیبات فوق فاقد اعتبار است.

2. از طرفی ماده 27 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران اوراق معاف از ثبت نزد سازمان را اعلام نموده است که طبق آخرین اصلاحیه آن، شرکتهایی که حقوق صاحبان سهام آنها از 50 میلیارد ریال کمتر باشد از ثبت نزد سازمان معاف هستند.( به عبارت دیگر شرکتهایی که حقوق صاحبان سهام آنها بالای 50 میلیارد ریال است ملزم به ثبت نزد سازمان هستند)

حال سوال اینجاست که با توجه به موارد بالا چگونه است که این شرکت با سرمایه 150 میلیارد تومان معاملات سهام خود را با چنین تبلیغات گسترده ای در بازاری انجام می دهد که مصداق بند ب ماده 99 قانون پنجم توسعه نیست و قیمت در آن نه با مکانیزم عرضه و تقاضا بلکه به دلخواه مدیران شرکت تعیین می شود. سازمان بورس بهتر است در این زمینه توضیحات خود را اعلام نماید.

این مطلب صرفا بر مبنای بررسی های کارشناسی و حقوقی اطلاعات موجود در صورتهای مالی «شركت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» و «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» انجام شده و این مجموعه آماده انتشار هرگونه شفاف سازی توسط اشخاص ذی نفع و یا سایر اشخاص مسئول می باشد.

http://www.boursenews.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم مرداد 1393ساعت 16:56  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                سرمایه گذاری اعتلاء البرز در صورت های مالی سه ماهه منتهی به 93/3/31 (سال مالی 93/12/29) سود انباشته به ازای هر سهم را 2077 ریال اعلام کرد و در ضمن در این 3 ماه ابتدایی سال 611 ریال به ازای هر سهم کنار گذاشت! اگر سود عایدی شرکت در هر کدام از 3 دوره مالی 3 ماهه باقیمانده تا پایان سال را حدأقل 300 ریال(یعنی نصف این دوره) در نظر بگیریم در پایان سال شرکت به سودی حدأقل 150 تومان به ازای هر سهم پوشش خواهد داد و سود انباشته اش به 300 تومان می رسد.....
این ها همه مربوط به قبل از افزایش سرمایه شرکت در 93/5/4 بود ؛ نوشتم که خود قضاوت کنید ارزش این سهم با توجه به موارد فوق و افزایش سرمایه (83.328% از سود انباشته و 16/672% از آورده نقدی) چقدر می بایست می بود؟!

این سهم با قیمت 4061ریال برای افزایش سرمایه بسته شد در حالی که دست کم 600 تومان ارزش داشت!...

هم اکنون(93/5/26) این سهم افزایش سرمایه داده و بین 230 تا 240 معامله می شود و مانند این است که قبل مجمع کسی حدود 450 تومان خریده است!
خرید در این قیمت ها و پایین تر بسیار مناسب است ، به چند علت:
1-سود انباشته به ازای هر سهم بعد افزایش سرمایه  در پایان سال مالی با مفروضات فوق چیزی حدود 120 تومان می شود و تا حدود 80 تومان Eps هر سهم می تواند باشد!

2-با سود انباشته و Eps بند 1 سهم 400 تومان ارزندگی خواهد داشت!

3-کسانی که اکنون این سهام را خریداری کنند دیگر به دنبال حق تقدم و سهام جایزه و معطلی برای تبدیل شدن به سهام نیستند و تازه 450 قبل مجمع برایشان در می آید که تا 600 سقف قیمتی قبل مجمع باز 150 ارزان تر خریده اند که این ها خود مزیت است!

در کل از این سهم با وجود زیر مجموعه های دارویی خوب و مدیریت عالی و سهامدار عمده خبره اش نباید غافل گردید%

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم مرداد 1393ساعت 15:26  توسط مجتبی  | 

به نظر بنده سفارس تقریبا به سقف قیمتی رسیده و اگر در EPS زیر مجموعه هایش رشد چشمگیری حاصل نشود رشدی نخواهد کرد! ؛ کما این که مقاومتی هم برای عبور از 5101 ریال در پیش دارد!!

و اما سرود ؛ کف قیمتی 1 ماهه این سهم حدود 600 تومان است و به خاطر تعدیل مثبت در گزارش 6 ماهه و نیز جو بازار سیمانی ها تا 779 تومان هم معامله شده! کف قیمتی این روزهای سهم 700 که برای خرید خوب بوده است و با توجه به پوشش 66 درصدی EPS در 6 ماه احتمال تعدیل مثبت در گزارش 9 ماهه اش وجود دارد و مرحله اول رشد و مقاومت اول این سهم 764 تومان است و اگر شرایط مهیا باشد به راحتی بالای 800 ارزش دارد!!

در کل سیمانی هایی که احتمال تعدیل مثبت دارند و نسبت به سقف قیمت معامله شان در 7 روز گذشته حداقل 10 درصد پایین تر قرار دارند برای خرید مناسب اند که از بهترین آنها سیمان غرب زیر 1000 و سیمان شمال زیر 470 تومان را می توان نام برد!!%

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی 1392ساعت 11:6  توسط مجتبی  | 

پارسان 50 درصد افزایش سرمایه داده است .با سرمایه جدید 1500 میلیارد تومانی و بروز رسانی آخرین قیمت زیر مجموعه ها برابر با 11338 ریال می باشد که اگر نسبت قیمت به ناو سهم را 90 درصد ( آخرین نسبت قیمت به ناو سهم) در نظر بگیریم قیمت سهم 10204 ریال بدست خواهد آمد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر 1392ساعت 17:41  توسط مجتبی  | 


تاريخچه

شركت سرمايه‌گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين(تاپيكو) كه تا تاريخ 1/8/82 با نام شركت پالايش روغن آبادان (سهامي خاص) به ثبت رسيده بود  به موجب صورتجلسه مجمع عمومي فوق العاده مورخ 1/8/82 ضمن تغيير اساسنامه ، مركز اصلي شركت از آبادان به تهران منتقل گرديد و نام شركت نيز به شركت سرمايه‌‌گذاري شيميايي و سلولزي تامين (سهامي خاص) تغيير نمود . مجدداَ در تاريخ 20/10/83 به موجب صورتجلسه مجمع عمومي فوق العاده، نام شركت به شركت سرمايه‌گذاري صنايع پتروشيميايي و شيميايي تامين و نوع شركت از سهامي خاص به سهامي عام تغيير کرد.در تاريخ 30/8/90 در اجراي سياستهاي ساماندهي شستا پيرو ادغام  هلدينگ نفت و گاز تامين در هلدينگ سرمايه گذاري صنايع پتروشيميايي و شيميايي تامين و واگذاري شركتهاي سلولوزي به صنايع عمومي تامين  نام شركت به سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين تغيير يافت.

سهامداران و سرمایه :

سهامدار شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی می باشد.سرمایه شرکت نیز 4،300،000 میلیون ریال بوده که  به تازگی به 29،000،000 میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.شایان ذکر است شرکت در نظر دارد برای سال جاری نیز 33.3 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش سرمایه دهد.

روند سودآوری شرکت:

شرکت برای سال مالی منتهی به 31/2/1392 مبلغ 562 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.برای سال مالی منتهی به 31/2/93 نیز در اولین پیش بینی 736 ریال پیش بینی کرده بود که در جدیدترین پیش بینی آن را به 938 ریال افزایش داده است.علت تعدیل سود شرکت در سال 93 نسبت به 92 عمدتا مربوط به افزایش سود حاصل از فروش شپنا و پتروشیمی جم می باشد.

با توجه به پتانسیل شرکت های زیرمجموعه در تعدیل عایدی پیش بینی می شود سود 938 ریالی شرکت بازهم قابلیت تعدیل را داشته باشد.

جزئیات سود آوری زیر مجموعه ها:

شرکت های زیر مجموعه بورسی شرکت قابلیت های خوبی در افزایش سود آوری دارند.

پتروشیمی فن آوران می تواند سود 414 تومانی اش را حداقل به 650 تومان افزایش دهد و تاپیکو بیش از 115 میلیارد تومان سود خود را از این محل افزایش دهد.

پتروشیمی شازند می تواند به سود حداقل 450  تومان دست یابد و بیش از 39 میلیارد تومان نیز از این محل شناسایی خواهد کرد.

پتروشیمی خارک نیز می تواند سود هر سهم خود را به بیش از 700 تومان افزایش دهد و تاپیکو از این محل هم 72 میلیارد تومان سود به سود سرمایه گذاری های خود اضافه کند

نفت ایرانول توانایی دارد سود فعلی خود را تا 350 تومان نیز افزایش دهد،تاپیکو از این تعدیل می تواند بیش از 51 میلیارد تومان به سود خود اضافه کند

نفت پاسارگاد می تواند به سود 600 تومانی تا پایان سال برسد که تاپیکو با این سود 600 تومانی می تواند بیش از 25 میلیارد تومان به سود خود اضافه نماید

پتروشیمی خراسان قادر است سود 161 تومانی اش را تا بیش از 220 تومان هم افزایش دهد و تاپیکو از این تعدیل بیش از 56 میلیارد تومان به سود حاصل از سرمایه گذاری های خود اضافه خواهد کرد.

پتروشیمی جم در صورت عدم افت دلار و حل مشکل تامین خوراک در نیمه دوم سال قادر است به سود 400 تومانی هم دست یابد و بیش از 60 میلیارد تومان به سود تاپیکو اضافه کند

آخرین سود پیش بینی شده توسط مارون 6118 ریال می باشد که تا 750 تومان تا پایان سال نیز افزایش خواهد یافت و تاپیکو از این محل بیش از 111 میلیارد تومان به سود خود اضافه نماید

با فرض عدم تغییر سود زیرمجموعه های غیر بورسی تا پایان سال ،تاپیکو قادر است سود حاصل از سرمایه گذاری های خود را از 1504 میلیارد تومان به بیش از 2000 میلیارد تومان افزایش دهد.

در بخش فروش سرمایه گذاری های حدودا 1212 میلیارد تومان سود شناسایی کرده است که 1003 میلیارد تومان آن مربوط به فروش بلوک شپنا و بیش از 208 میلیارد تومان آن مربوط به فروش پتروشیمی جم می باشد.شایان ذکر است این سود در سال بعد تکرار نمی شود.
نتیجه گیری:
ارزش خالص دارایی های هر سهم تاپیکو با سرمایه 2900 میلیارد تومانی و با توجه به آخرین صورت های مالی 577  تومان می باشد.بر اساس قیمت به ناو 80 درصدی قیمت سهم 460 تومان بدست می آید. بر اساس پی بر ای 4 و سود برآوردی 112 تومانی تا پایان سال مالی منتهی به 31/2/93 قیمت سهم بیش از 470 تومان بدست می آید بنایراین در قیمت های فعلی خرید سهم با دید میان مدت و بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

پرشين تحليل

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر 1392ساعت 17:23  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                     ارزش کل معاملات امروز در مجموع دو بازار بورس و فرابورس به 7659 میلیارد ریال رسید. از این میزان، 361 میلیارد ریال متعلق به معاملات توسعه معادن روی و 335 میلیارد ریال مختص معاملات ایران خودرو بود. شاخص کل امروز با 03/420 واحد کاهش به 50/87692 واحد رسید.

کمتر صنعتی موفق شد توجه گسترده بازار امروز را به خود جلب کند. عرضه ها به جایی رسید که بسیاری از بزرگان بازار روند منفی قیمتی در پیش گرفتند و حدود 0.5 درصد از ارزش بازار را کاستند. نمادهای هلدینگ صنعت پتروشیمی بیشترین اثر منفی را بر بازار امروز داشتند.

افزایش برودت هوا و قطع جریان گاز برخی صنایع همچون پتروشیمی و سیمان، موجب شد عرضه های گسترده ای در این دو صنعت شکل بگیرد. صنعت پتروشیمی با افت قیمتی تمامی نمادهای خود روبرو بود و تنها این نماد شیراز بود که موفق شد طعم صعود قیمت و صف خرید را بچشد. نمادهای فارس، پارسان، شپدیس، وغدیر و تاپیکو اثر منفی ویژه ای بر شاخص کل داشتند. به این ترتیب نمادهای گروه اوره و آمونیاک حتی به رشد قیمت های جهانی بی تفاوت بودند. صنعت سیمان نیز فشار فروش را تجربه کرد و بیشترین تعداد و حجم صف های عرضه را به خود اختصاص داد.

اما بازار افزایش تقاضا برای صنایع مالی و خودرو را شاهد بود. در گروه مالی، صنعت بیمه با تقاضا پرحجمی روبرو بود که حتی عرضه های پردامنه نمادهایی چون البرز، ملت و سامان را جذب کرد و ساعت پایانی بازار را همراه با صف خرید اکثر قریب به اتفاق نمادهای خود دید. گروه بانک، شاهد تشکیل صف تقاضا برای نمادهای دی، وپست، وپارس و ونوین بود و در گروه لیزینگ، صف خرید سهم ولغدر و ولیز شد و ولصنم نیز در مقاطعی چنین وضعیتی داشت. گروه خودرو اما شاهد صف های خرید پرتعداد بود و همچون دیروز، خبهمن و خپارس را پرتقاضاترین نمادهای خود می دید. در سوی مقابل اما از تقاضا صنایع فلزی کاسته شد تا فولاد و ذوب در قیمت های منفی معامله شوند. در این بین، فولاژ صف خرید پرحجم را حفظ کرد و نماد کروی در برابر عرضه ها مقاومت کرد و با صف به کار خود پایان داد. اتفاق جالب صنایع معدنی، تشکیل صف خرید برای ومعادن بود در حالی که نمادهای گروه سنگ آهن بعضا روند منفی داشتند.

اما بازار فردا شاهد عرضه اولیه سهام حسینا است تا پس از ماه های مثبت بدون ورود شرکت جدید، این بار یک شرکت کوچک فرابورسی پا به تابلو معاملات بگذارد. یک روز قبل از عرضه حسینا، بازار شاهد توقف نماد حکشتی بود که برای تعدیل پیش بینی عایدی هر سهم، بازار را ترک کرد. در گروه حمل و نقل، صف توریل اسیر عرضه های پرحجم شد. نمادهای گروه انفورماتیک نیز با وجود تحمل فشار عرضه در نیمه نخست وقت معاملات، در ادامه با افزایش تقاضا روبرو شدند و جمع آوری صف های عرضه را شاهد بودند.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم آذر 1392ساعت 17:13  توسط مجتبی  | 

سرمایه گذاری سایپا یکی از بهترین و پر پتانسیل ترین سهام کنونی بازار است که دیروز(92/9/10) پس از تعدیل 93 درصدی درآمد هر سهم از 190 ریال به 367 ریال بازگشایی شد!

ابتدای بازگشایی تا 2100 ریال هم معامله شد اما چون قیمت نسبت به زمان بسته شدن 64 درصد بالاتر باز شد عرضه از سوی سود بردگان که بیشتر صندوق های سرمایه گذاری و حقوقی ها بودند و نیز خروج بسیاری از کسانی که اطلاعات کافی و بنیادی از این سهم نداشتند زیاد شد و لذا همان دیروز صف فروش شد که با وجود صف فروش باز 60 درصد نسبت به آخرین معامله قبل از بازگشایی مثبت بود!

امروز هم با قیمت 1954 ریال تقریبا نزدیک به قیمت دیروز صف فروش شد که اوایل ساعات معاملاتی صف جمع شد و قیمت سهم متعادل شد!

الا ای الحال روند معاملات این 2 روز و حجم زیاد معامله بر روی این سهم نشانه خوبی دارد و آن ورود سهامداران جدید مطلع به سهم و خروج کسانی است که انتظار آن ها از این سهم تا همین جا بوده!

و در نهایت ارزش خود سهم روی این قیمت با توجه به سود انباشته بیش از 60 تومان به ازای هر سهم و مالکیت بخشی از سهام ایرانخودرو به صورت غیر مستقیم از طریق زیر مجموعه اش که همان سهم پرطرفدار این روزها یعنی سرمایه گداری رنا است می باشد!

ورنا مالک 1میلیارد و 85 میلیون سهام ایرانخودرو است در حالی که حدود 20 درصد ورنا متعلق به  وساپا می باشد ، با یک حساب سر  انگشتی می توان ملاحظه کرد که یک پنجم سود ورنا مال وساپا است جدای از درآمدها و سرمایه شرکت و دیگر زیر مجموعه هایش! بنابراین خرید این سهم در این قیمت مناسب بوده و پیشنهاد می گردد%

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر 1392ساعت 19:31  توسط مجتبی  | 

ارزش کل معاملات امروز دو بازار بورس و فرابورس به 6554 میلیارد ریال رسید. در این میان، 346 میلیارد ریال متعلق به معاملات ایران خودرو و 332 میلیارد ریال مختص معاملات گروه بهمن بود. شاخص کل امروز با 37/678 واحد کاهش به 50/83706 واحد رسید.

روند پرعرضه دیروز بازار، شرایط منفی امروز را رقم زد تا پس از روزها رشد مداوم ارزش شاخص کل، این نماگر شاهد عقب نشینی نزدیک به یک درصدی باشد. افت ارزش شاخص کل در حالی رقم خورد که صف خرید پرحجمی برای برخی بزرگان بازار تشکیل شده بود.

بازار در طول وقت شاهد فشار فروش بر نمادهای هلدینگ صنعت پتروشیمی و نمادهای گروه سنگ آهن بود به گونه ای که افت قیمت فارس، پارسان، وغدیر، کگل، کچاد و ومعادن، جهت حرکت شاخص کل را مشخص کرد. در سوی مقابل اما بزرگانی چون اخابر، فملی، وتجارت و رمپنا صف خرید داشتند که موفق نشدند بر روند کلی بازار تاثیر بگذارند. بازار امروز شاهد روند منفی قیمت ها در صنایع نفت، پتروشیمی، بانک، فلزی و معدنی بود.فشار فروش ابتدای وقت بر صنعت خودرو نیز مشهود بود گرچه نماد خودرو باز هم به صف خرید رسید و چنین موقعیتی در حالی برای خبهمن پدید آمد که نماد افت قیمتی قابل توجهی در ابتدای وقت داشت. خزامیا نیز از صف فروش به قیمت های مثبت رسید در حالی که خساپا، خاور و خپارس موفق به تثبیت صف های خرید خود شدند و عرضه بر صف بسیار سنگین رمپنا نسبتا ناچیز بود.

گروه بانک نیز روزی منفی را آغاز کرد اما در ادامه سه نماد وتجارت، وانصار و دی به صف خرید رسیدند و دیگر نمادها روند صعودی پیدا کردند هرچند جز سه نماد مذکور، اکثر قریب به اتفاق بانک ها باز هم به محدوده منفی قیمت ها رفتند. در گروه نفت، این تنها شپنا بود که صعود در قیمت پایانی را شاهد بود و نماد شبهرن در حالی برای برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده متوقف شد که به یکی از پرحجم ترین صف های خرید بدل شده بود. در گروه فلزات اساسی، روند پرتقاضا دیروز تکرار نشد و تنها این فملی بود که برخلاف جهت گروه، به صف خرید رسید. معاملات دیروز بورس کالا شاهد عرضه بدون مشتری اکثر محصولات فولادی بود اما قیمت مس با توجه به رشد قیمت های جهانی، با افزایش روبرو شد.

اما رمپنا روزی را با صف بسیار پرحجم و عرضه های بسیار اندک سپری کرد. گروه حمل و نقل شاهد صف خرید پرحجم حپترو و صف فروش قابل توجه حشکتی بود و توریل و حتوکا با جمع آوری صف عرضه روبرو شدند. در میان نمادهای سرمایه گذاری، وبوعلی موفق به تشکیل صف خرید شد و چنین موقعیتی برای سمگا در بازار فرابورس اتفاق افتاد. گروه ساختمان روند مثبت و پرتقاضایی داشت و وساخت در برابر عرضه صف خرید، تمام روز مقاومت کرد.


www.irankbc.com


+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر 1392ساعت 14:14  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 469 میلیارد ریال رسید. 38 میلیارد ریال متعلق به معاملات ملی صنایع مس و 32 میلیارد ریال مختص معاملات توسعه معادن روی بود. شاخص کل امروز با 287/79 واحد کاهش به 28557/90 واحد رسید.

سیر نزولی بازار امروز همراه با فشار فروش بر صنایع فلزات، پتروشیمی، نفت و خودرو بود و روند شاخص کل را نیز با خود همراه کرد اما جمع گسترده ای از نمادهای مرتبط با صنایع تولیدکننده کالاهای اساسی همانند هفته گذشته، با صف خرید روبرو بودند. در این بین نظر فعالان بازار بیشتر معطوف به اخبار سیاسی بود که از گسترش تحریم های بین المللی علیه اقتصاد ایران خبر می داد.

فشار فروش بر نمادهای پروزن بازار از همان دقایق نخست مشهود بود اما تشکیل صف های فروش بیشتر به نیمه دوم وقت موکول شد. گروه خودرو اما اگر مقاومت نماد سایپا را نادیده بگیرد، از همان ابتدای بازار صف های فروش میلیونی و با ثباتی را شاهد بود و خساپا نیز با ساعتی تاخیر به این روند پیوست. آمار تولید خودرو در شش ماهه نخست امسال از کاهش شدید حکایت دارد به گونه ای که مجموع تولید خودرو کشور در این مدت برابر با تولید محصول پراید در مدت مشابه سال قبل بوده است! به این ترتیب در حالی که این صنعت در هفته گذشته تحت تاثیر موافقت با افزایش قیمت محصولات قرار گرفته بود و وضعیت پرتقاضایی داشت، با رویگردانی گسترده بازار مواجه شده است.

گروه فلزات اما از همان ابتدای وقت با فشار فروش بر نمادهای صنعت روی روبرو بود. این فشار به تشکیل صف فروش برای تمامی نمادها منجر شد. قیمت جهانی فلز روی در حالی سیر نزولی داشته که قیمت معامله شمش روی در بورس کالا به عددی حدود دو برابر رقم مفروض شرکت های بورسی در بودجه سال جاری دست یافته است. در گروه فلزات اما فشار فروش در نمادهای دیگر و به خصوص گروه فولاد نیز چشمگیر بود. در گروه نفت اما صف خرید سنگین پالایش نفت تهران در دومین روز حضور در بازار سهام، با تشکیل صف فروش برای نمادهای شبندر و شراز همراه شد. گروه پتروشیمی نیز فشار عرضه را در عین قیمت مثبت دو نماد کرمانشاه و آبادان شاهد بود.

در گروه کالاهای اساسی، رخداد مهم را می توان تشکیل دوباره صف های خرید برای نمادهای سیمانی هگمتان، دورود، داراب و فارس و خوزستان دانست. در گروه قند اما تقاضا کاهش یافت و حتی تشکیل چند صف فروش دیده شد. گروه نمادهای غذایی و شوینده شاهد تداوم صف های خرید بود. در گروه دارو نیز نمادها با تقاضا نسبتا کم به موقعیت صف خرید رسیدند. نمادهای گروه لاستیک سازی نیز در پی خبر موافقت با افزایش نرخ محصولات، صف خرید مستحکمی داشتند.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم مهر 1391ساعت 7:42  توسط مجتبی  | 

با تشکراز تمامی دوستان که  با توجه  به اینکه این یک ماه اخیر مطالب دیر به روز شده یا اصلا به روز نشدند بازدیدهای مکرر خود را قطع ننمودند ، لازم است به استحضار برساند به دلیل پاره ای از مشکلات تا زمانی نامشخص(؟!) ممکن است نتوانم در خدمت شما دوستان گرامی باشم و مطلب جدیدی ارائه دهم ، لذا خواشمندم در آینده با بازدید از مطالب بنده و نظردهی های مفید خود مرا در ادامه خدمت رسانی همراهی نمایید ، امید است سهام معرفی شده فوق تا آن زمان بازدهی مطلوب و خوبی داشته باشد و شما نیز بی نصیب نمانید%

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 20:12  توسط مجتبی  | 

برآورد پوشش شش ماهه و پیش بینی 91

شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترين مجتمع صنعتي کشور و بزرگترين توليد كننده فولادهاي تخت در خاورميانه داراي ظرفيت توليد 5/7 ميليون تن انواع محصولات فولادي تخت گرم و سرد نورديده ، قلع اندود ، گالوانيزه و رنگي از ضخامت 18/0 تا 16 ميليمتر با احتساب ظرفيتهاي فولادسازي در واحد "فولادسازي و نورد پيوسته سبا" و همچنين" مجتمع فولاد هرمزگان" مي باشد.سرمایه این غول فولاد سازی 2580 میلیارد تومان می باشد که طی شش مرحله به این سرمایه رسیده است.

رشد انواع ورق گرم و سرد شرکت در بورس کالا بهانه ای شد تا نگاهی مختصر و مفید به روند سوددهی شرکت تا پایان امسال داشته باشیم و برآوردی نیز از پوشش شش ماهه آن داشته باشیم.

بررسی تولید و فروش شرکت:

از لحاظ ریالی حدود 64 درصد مبلغ فروش شرکت مربوط به فروش محصولات گرم میباشد.محصولات سرد نیز با 27 درصد از سهم فروش شرکت تاثیر بسزایی بر سوددهی شرکت دارد.بنابراین عمده تمرکز ما در این برآورد نیز به همین دو محصول می باشد و سعی کرده ایم با بررسی تغییرات نرخ این محصولات برآوردی از سود هر سهم شرکت تا پایان سال داشته باشیم.

خلاصه عملیات تولید و فروش شرکت در سه ماهه ابتدای سال ، سه ماهه دوم ، شش ماهه و 12 ماهه را در جدول تولید و فروش مشاهده می کنید،که در این جدول برآورد های خود را بر اساس مفروضات زیر انجام داده ایم:

1-      مقدار فروش محصولات در سه ماهه دوم سال را با توجه به فروش محصولات در بورس کالا برآورد کرده ایم و مجموع آن با سه ماهه واقعی اول سال جاری ، شش ماهه ابتدای سال را رقم زده است.

2-      مقدار فروش محصولات برای 12 ماهه را محض احتیاط همان مقدار فروشی فرض کرده ایم که شرکت در بودجه خود در نظر گرفته است و در اینجا فقط به نرخ فروش محصولات تمرکز کرده ایم.

3-      نرخ فروش محصولات در شش ماهه را میانگین نرخ فروش آنها در بورس کالا در نظر گرفته ایم .برای سه ماهه دوم نیز همین کار را انجام داده ایم.میانگین نرخ محصولات در سه ماهه ابتدای سال ( واقعی) و سه ماهه دوم نیز تقریبا همان نرخ شش ماهه ای شده است که از بورس کالا استخراج کرده ایم.

4-      اما برای پیش بینی نرخ محصولات در سال 91 دو حالت را در نظر گرفته ایم:

در حالت اول میانگین نرخ 1 ماه اخیر را به عنوان نرخ محصولات در پایان سال 91 در نظر گرفته ایم.در حالت دوم که محتاطانه تر می باشد نیز نرخ شش ماهه را با رشدی حدودا 10-15 درصدی برای نرخ محصولات در پایان سال 91 در نظر گرفته ایم.

5-      نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که بیشتر فروش محصولات در بورس کالا به صورت سلف می باشد که افزایش قیمت فعلی محصولات باعث تاثیر مثبت آن در نیمه دوم سال خواهد شد.بنابراین احتمال اینکه نرخ محصولات تا پایان سال با رشدی بیشتر از 15 درصد نسبت به شش ماهه ابتدای سال روبرو شود، زیاد می باشد.

برررسی بهای تمام شده شرکت:

مهمترین ماده اولیه فولاد مبارکه سنگ آهن و گندله می باشد که با توجه به قیمت شمش فولاد خوزستان نرخ گذاری می شوند.با اینکه نرخ مواد اولیه شرکت در ماه های اخیر با رشد روبرو بوده است نرخ محصولات شرکت توسط دولت کنترل می شد و این موضوع منتج به افزایش بهای تمام شده شرکت می شد اما افزایش نرخ محصولات در بورس کالا در یک ماه اخیر تا حدودی  این مشکل  را حل کرده است.خلاصه عملیات واقعی و برآوردی بهای تمام شده شرکت را در جدول زیر مشاهده می کنید که برآوردهای صورت گرفته بر اساس مفروضات زیر انجام شده است:

1-      میانگین نرخ شمش بیلت در سه ماهه دوم سال 1061 تومان بوده است که با احتساب 25 هزار تومان هزینه حمل ، نرخ سنگ آهن در سه ماهه دوم 1428 تومان بدست آمده است

2-      میانگین نرخ شمش در شش ماهه نیز 1046 تومان بوده است که در این صورت نرخ سنگ آهن در شش ماهه 1411 تومان بدست آمده است

3-      برای پیش بینی 91 نیز نرخ شمش بیلت را نرخ متوسط یک هفته اخیر در نظر می گیریم یعنی 1346 تومان و با این شرایط نرخ سنگ آهن 1744 تومان بدست آمده است.

4-      نرخ آهن قراضه را با رشدی 5 درصدی نسبت به بودجه شرکت در نظر گرفته ایم.

5-      دستمزد و سربار شرکت را نیز مطابق با پیش بینی خود شرکت در سود سال 91 در نظر گرفته ایم.

شرکت می تواند با شرایط خوبی که دارد در حالت واقعی تر به ازای هر سهم تا 638 ریال نیز اعلام کند و در شش ماهه نخست سال نیز 285 ریال پوشش دهد.

ارزش گذاری سهم:

با توجه به سود هر سهم واقعی سال 90 شرکت و سود پیش بینی شده برای سال مالی جاری و همچنین سایر مفرضات که در جدول زیر مشاهده می کنید ارزش هر سهم شرکت با استفاده از ارزش گذاری به روش گوردون به شرح زیر بدست می آید:

سود هر سهم سال 1390

374

سود هر سهم سال 1391( 1)

546

سود هر سهم سال 1391( واقعی تر)

638

درصد تقسيم سود

0.80

نرخ تنزيل

0.25

نسبت P/E

6.0

ارزش روز هر سهم( 1)

3,439

ارزش روز هر سهم( 2)

3971

  پرشین تحلیل

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 19:45  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                              شاخص کل در معاملات امروز 42 واحد افت کرد و نسبت به روزهای گذشته با نوسان بیشتری روبرو بود.سهام شرکت هایی که در چند یکی دو هفته اخیر رشد خوبی داشته اند امروز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند به طوری که ملی مس،فولاد مبارکه و نفت و گاز پارسیان به ترتیب با 21 ،20 و 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.پالایش نفت بندر عباس نیز با ثبت حجم معاملات 96 میلیون سهمی تاثیر مثبت 21 واحدی بر تغییرات این نماگر مهم بازار داشت.

ارزش معاملات امروز به 127.1 میلیارد تومان رسید که 38.7 میلیارد تومان آن به معاملات بانک پاسارگاد ( بلوکی) و 20.2 میلیارد تومان آن نیز به معاملات پالایش نفت بندر عباس تعلق داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که در اکثر نمادهای بزرگ بازار فشار عرضه را شاهد بودیم.نمادهایی که در چند وقت اخیر رشد زیادی کرده بودند و از نظر اکثر سهامداران برای فروش جذاب شده بودند.

در گزارش دیروز به این موضوع اشاره کرده بودیم که رشد مداوم و ناموزون سهام شرکت ها نمی تواند برای بازار و سهامداران مناسب باشد و استراحت های کوتاه مدت برای بازاری که مستعد رشد زیاد نیز باشد لازم است.

آخرین روز کاری تابستان را نیز در حالی به پایان رساندیم و از شنبه وارد نیمه دوم سال خواهیم شد و البته کم کم گزارش های شش ماهه نیز منتشر خواهند شد که به جز پیش بینی ارائه گزارش های شش ماهه و 12 ماهه ی پایان سال نسبتا مناسب از سوی گروه معدنی و فلزی و پتروشیمی آن هم بیشتر به واسطه رشد نرخ ارز ،نمی توان پیش بینی دقیقی از چشم اندازهای اقتصادی و مولفه های سیاسی حام بر کشور و اتفاقاتی که خواهد افتاد نمود بنابراین نمی توان با قطعیتی که اکثر کارشناسان از شاخص بیش از 30 هزار واحدی صحبت کرده اند صحبت کرد،چرا که اولا این موضوع به شرایطی که پیش خواهد آمد بستگی دارد و ثانیا  پیش بینی های صورت گرفته صرفا تحلیل های تکنیکال است.بنابراین می توان به این نتیجه رسید که در صورت ثابت بودن سایر شرایط تاثیر گذار بر بازار ، نیمه دوم امسال با بازگشت بیشتر اعتماد به بازار و انگیزه شرکتهای سرمایه گذاری برای جلوگیری از شناسایی زیان در سبد دارایی‌ها بورس با شرایط بهتری روبرو خواهد بود .

از بازار ارز و حاشیه های آن چه خبر؟

بعد از خبر راه اندازی پورتال ارزی و نظارت و کنترل بر معاملات ارزی دلار به زیر 2400 تومان نیز رسید.بر این اساس و با راه اندازی این پورتال کسی که ارز مرجع برای واردات دریافت می کند و عملا کالایی وارد نمی کند و این ارز را در بازار آزاد به فروش می رساند با کنترل و نظارت بیشتری روبروست.قرار است  از روز پنجشنبه نیز ارز ۲درصد زیر‌قیمت بازار آزاد برای متقاضیان ثبت سفارش کرده، توزیع شود

همچنین بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی به عنوان بسته مکمل راه‌اندازی بورس ارز، تنها اولویت یک ردیف‌های تعرفه‌ای ارز مرجع (1226 تومان) می‌گیرند و اولویت دو فعلا از سرفصل دریافت ارز مرجع خارج شد .این بخشنامه جدیدی است که روز سه شنبه به برخی از بانکهای عامل ارسال شده است .در همین حال، یک عضو شورای پول و اعتبار نیز اعلام کرده است: بر اساس این بخشنامه، قرار است که نرخ ارز برای اولویت یک معادل 1226 تومان، برای اولویت 2 تا 5 معادل نرخ جدیدی که بانک مرکزی به زودی آن را اعلام خواهد کرد، و برای اولویت 6 تا 10 نیز ارز به صورت آزاد و براساس نرخی که در بازار آزاد موجود است، تعیین شود .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پالایشگاهی:

در گروه پالایشگاهی ادامه ثبت حجم معاملات سنگین شبندر ادامه یافت و عطش حقوقی ها و برخی حقیقی ها برای خرید این سهم هنوز فروکش نکرده است.اگر نرخ ارز مرجع بالاتر از 1226 تومان رود شرایط شبندر نیز مطلوب خواهد شد.در مورد این سهم هر روز شنیده هایی مبنی بر ورود حقوقی های جدید به سهم شنیده میشود.بلوک 15 درصدی شرکت نیز عرضه می شود و به نظر میرسد همانند بلوک شراز خریدار این بلوک نیز پارسان باشد

 

گروه پتروشیمی:

گروه پتروشیمی با توجه به رشد اخیر خود و همچنین با توجه به خبر راه اندازی پورتال جدید ارزی با افت قیمت روبرو شدند.عامل مثبت بعدی حرکت این گروه به سوی قیمت های بالاتر انتشار گزارش های شش ماهه این گروه با توجه به دلار 2000 تومانی و بهبود نسبی تولید و فروش در ماه های تیر و مرداد و شهریور می باشد

شپدیس و کرمانشاه و شفن سود های خوبی را چه در نیمه نخست سال و چه در 12 ماهه اعلام خواهند کرد.کرماشاه که غیر رسیمی تعدیل خود را اعلام کرده است و شپدیس نیز که ظاهرا حتی فروش بهتری نسبت به سایر شرکت های صادر کننده ی محصولات پتروشیمی در دو ماه اخیر داشته است ،به زودی گزارش همراه با تعدیل خود را روانه بازار خواهد کرد.

مدیر عامل پتروشیمی مارون نیز که قیمت سهامش دقیقا به 1400 تومان رسیده است در مورد تاثیر نرخ ارز بر عملکرد سوددهی شرکت های پتروشیمی اعلام کرده که: رشد قیمت ارز به طور کلی موجب افزایش سودآوری این شرکت ها می شودو با انتشار گزارش های 6 ماهه پتروشیمی ها می توانیم آثار افزایش نرخ ارز را در سودآوری این گروه ملاحظه کنیم .

وی با تاکید بر اینکه اغلب شرکت های پتروشیمی اخبار خوبی از تعدیل های مثبت برای سهامدارانشان دارند، خاطر نشان کرد: تمام این اخبار خوب در گزارش های 6 ماهه شرکت ها منعکس خواهد شد .

گروه فلزی و معدنی:

در گزوه فلزی و معدنی، زمان قطعی عرضه بلوک 53 درصدی ذوب آهن در فرابورس 10 مهر تعیین شد تا بیش از 4 میلیارد و 107 میلیون سهم این شرکت مشمول اصل 44 راهی میز فروش شود .این خبر باعث معاملات مثبت سهم در معاملات امروز شد.ذوب اگر بتواند 190 را با موفقیت پشت سر بگذارد تا 204 تومان نیز افزایش قیمت خواهد داشت.نیمه ی دوم سال 91 و سال 92 سال های رویایی ذوب خواهند بود

در کچاد که در شش ماهه انتظار تحقق 75 تا 80 تومان پوشش را داریم شاهد افت قیمتی سهم به زیر670 هستیم.نرخ سنگ آهن در بودجه شرکت 96 هزار تومان است که پیش بینی می شود در شش ماهه 115 هزار تومان بفروشد.همچنین با توجه به افزایش میانگین قیمت شمش فولاد خوزستان تا پایان سال تعدیل خوبی را در کچاد و البته در کگل شاهد خواهیم بود.

در کگل نیز امروز قیمت به زیر 660 رسید.در کگل و در روزهای اخیر ومعادن در حال انتقال و فروش بخشی از سهام خود به فولاد مبارکه می باشد

در ملی مس که با توجه به نرخ مس LME بیش از 8300 دلار و فروش محصولات با نرخ های 20000 تومانی به تعدیل مثبت خوب سهم اطمینان داریم امروز شاهد افت قیمتی تا 465 تومان نیز بودیم.در بازارهای جهانی فعلا قیمت مس در نرخ های بیش از 8000 دلار تثبیت شده است.کلا روند بازار فلزات پایه در هفته‌های اخیر مثبت بوده؛ چرا که اکثر شاخص‌های تولیدی در آمریکا مثبت ارزیابی شده است . در عین حال بانک مرکزی آمریکا هم در ماه سپتامبر اعلام کرد که به نتیجه رسیده تا نرخ بهره کوتاه مدت را پایین نگه دارد و تا سال 2015 آن را به صفر برساند. این موضوع سبب افزایش نرخ رشد خواهد شد و به این ترتیب نرخ بهره بلندمدت کاهش خواهد یافت و در نتیجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بلندمدت کاهش می‌یابد و بیشتر افراد راغب می‌شوند تا در سرمایه گذاری‌های بلندمدت شرکت کنند. این روند می‌تواند به ایجاد کارخانه و همچنین افزایش تقاضا برای خرید مواد منجر شود . در اروپا هم اخبار نگران کننده و ناامیدکننده کاهش یافته است، چین هم اجرای سیاست‌های تسهیل کمی را در پیش گرفته است که نتیجه آن واردات فلزات اساسی و در نتیجه افزایش تقاضا و روند مثبت قیمت‌ها در آینده خواهد بود .

فولاد مبارکه نیز که منتظر تعدیل و پوشش خوبش در شش ماهه خواهیم بود امروز شاهد معاملات متعادل و البته منفی بودیم.تحلیل بنیادی شرکت نیز در روی سایت قرار دارد.

چهارشنبه هفته آینده نیز فولاد مبارکه 36.68 درصد از سهم خود را در شرکت تأمین ماشین آلات ساختمانی و نصب به فروش می‌رساند .

در سایر گروه ها :

در گروه هلدینگی و سرمایه گذاری،وصندوق با صف خرید و حجم معاملات پایین روبرو شد. وصندوق با توجه به پرتفوی متنوعی که از صنایع مهمی همچون پالایشگاه،پتروشیمی و معدنی دارد و همچنین با توجه به چشم اندازی مثبتی که به شرکت های این صنایع از لحاظ سود آوری در سال جاری وجود دارد با اقبال روبرو شده است

ایران خودرو نیز که در صورت فروش بلوک بانک پارسیان خود تعدیل خوبی خواهد داد در پرتفوی این شرکت هلدینگی قرار دارد

در پرتفوی غیر بورسی نیز نکته ی قوت وصندوق مالکیت 34.4 درصدی در پتروشیمی جم میباشد .وصندوق سود هر سهم پتروشیمی جم را در سال 91 60 تومان دیده است که به نظر می رسد این سود قابلیت تعدیل خوبی را خواهد داشت و بر سود هر سهم وصندوق نیز تاثیر بسزایی می گذارد

ارزش افزوده ی پرتفوی شرکت 1040 میلیارد تومان می باشد که با توجه به سرمایه 720 میلیارد تومانی nav سهم 285 تومان بدست آمده است که قیمت فعلی سهم ( 1827 ریال) حدود 64 درصد آن معامله میشود که نشان میدهد با توجه به شرایطی که شرکت های زیرمجموعه از لحاظ سود آوری دارند قیمت سهم با ضریبp/nav   70 درصدی تا  200-220 تومان نیز رشد داشته باشد

گروه سیمانی با توجه به زمزمه هایی مبنی بر افزایش نرخ 25 درصد و حتی 40 درصد همچنان با صف خرید به کار خود ادامه می دهند.تاثیر این افزایش نرخ می تواند بر سود این شرکت ها بسیار می باشد .امروز سیمان فارس و خوزستان که مادر سیمانی ها می باشد با صف خرید 12 میلیون سهمی روبرو بود.

در سایر نمادها:

حکشتی در 12 ماهه و واقعی  به ازای هر سهم 6 ریال سود کرده است.قبلا 60 ریال را پیش بینی کرده بود .برای سال مالی منتهی به 30 خرداد 92 نیز در اولین پیش بینی 54 ریال پیش بینی کرده است.برای سال مالی 90 هم که 4 ریال را شناسایی کرده بود

امروز برای دومین بار دو بلوک 4.9 درصدی باغمیشه و آس‌پ در بازار اول فرابورس عرضه شد ولی باز هم به فروش نرسید.

پرشین تحلیل

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 19:23  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 1185 میلیارد ریال رسید. 159 میلیارد ریال متعلق به معاملات کالسیمین و 146 میلیارد ریال مختص معاملات توسعه معادن روی بود. شاخص کل امروز با 39/253 واحد افزایش به 60/26470 واحد رسید.

باز هم دوران استراحت بازار تنها یک روز به طول انجامید و باری دیگر رشد بازار آن با چاشنی صعود سه رقمی شاخص کل و عبور از یک سطح مقاومت دیگر، پیگیری شد. عبور از سطح 26300 واحد می تواند شاخص کل را به قله قبلی خود برساند و حتی مرز 28 هزار واحد را نیز فتح کند.

ساعت ابتدایی بازار چندان امیدوار کننده نبود چون اکثر صف های خرید مطرح از بین رفت. در این بین گروه فلزات اساسی با عرضه صف خرید نماد آلومینیوم ایران و نمادهای صنعت روی – به جز معادن بافق – روبرو شد و گروه پتروشیمی نیز صف نماد کرمانشاه را از دست داد. در این بین نه تنها عرضه ها بر این نمادها پرحجم بود که تقاضا نیز توان تشکیل و تثبیت صف های خرید دوباره را نداشت. بازار به نیمه وقت رسیده بود که صف خرید نمادهای فلزات اساسی بار دیگر توانست بر عرضه ها فایق آید. در این بین بازار با اتفاق رشد خیره کننده قیمت محصولات مس در معاملات دیروز بورس کالا روبرو بود اما امروز و در آغاز هفته جدید بازارهای جهانی، افت قیمت فلزات رنگین رخ داد. قیمت ارزهای خارجی نیز باز هم صعودی شده بود.

نمادهای فلزات اساسی توانستند با غلبه بر عرضه ها، صف خرید نمادهای دیگر گروه فلزات را موجب شوند که در این بین نماد معادن و فلزات شاخص بود. ملی صنایع مس نیز به درصد مثبت رسید و گروه فولاد و سنگ آهن رشد قیمتی نمادها را شاهد بودند. تشکیل صف خرید برای نمادهای پالایشگاهی اما اتفاق مهم دیگری برای افزایش هیجان تقاضا بازار بود. شبندر و شراز در محدوده سقف قیمتی روزهای گذشته به صف خرید رسیدند و این احتمال می رود با تداوم رشد قیمت در معاملات فردا، دورانی تازه از صعود را آغاز کنند. نمادهای گروه پتروشیمی نیز با رهبری گروه سرمایه گذاری غدیر پرتقاضا شدند. این گروه دیروز بلوک پالایش نفت شیراز را خرید و گویا به زودی یک بلوک سهام پتروشیمی پردیس را واگذار می کند.

اما صنایع کوچک بازار با تداوم اقبال به صنعت قند و تشکیل چند صف خرید برای این گروه روبرو شد. این صنعت در این هفته در حاشیه تقاضا پرحجم صنایعی دیگر قرار گرفته است. گروه سیمان نیز با تثبیت صف های خرید دو رقمی خود، احتمال تعادل به کمک قانون رفع گره معاملاتی را افزایش داد. امروز نمادهای کردستان و هگمتان مشمول این قانون بودند و باز هم صف خرید پیدا کردند. در گروه نمادهای غذایی نیز صف خرید دو نماد مارگارین و پارس مینو جالب توجه بود. اقبال نسبی به برخی نمادهای صنایع ساختمان و کاشی نیز مشهود بود.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور 1391ساعت 7:50  توسط مجتبی  | 

بهای طلا در بازارهای جهانی که در این روزها به بالاترین سطح خود طی 7 ماه اخیر رسیده است، برای چندمین روز متوالی در مرز 1770 دلار در نوسان است. طلا در اولین روزکاری این هفته ازاین سطح بالاتر رفت و از 1776 دلار نیز فراتر رفت. اما در ادامه به دلیل فروش طلا دراین سطح قیمت آن تعدیل شد و تا 1766 دلار هم افت کرد و مجددا تا 4 بعداز ظهر به وقت تهران تا 1769 دلار بالا رفت.طلا در این ایام اگرچه از رکورد تاریخی 1932 دلار اواسط سال 90 فاصله زیادی دارد، اما انتظار برای افزایش بیشتر قیمت آن در بازارهای جهانی روز به روز پررنگ‌تر می‌شود. از سال 2008 تا 2011 در پی دو دوره تزریق پول به اقتصاد آمریکا و خرید 3/2 تریلیون دلار اوراق قرضه جریان نقدینگی دربورس و بازارهای مالی موازی منجر به تقویت تقاضا برای طلا و سایر کالاهای استراتژیک شد. در واقع آثارافزایش نقدینگی از سال 2008 تا پایان سال 2011 در بخش‌های اقتصادی آمریکا، مستقیما با افزایش قیمت طلا در ارتباط بوده است. بالارفتن قیمت نفت و افزایش نرخ رشد اقتصادی در جهان تا پیش از جدی‌تر شدن بحران بدهی‌ها در اروپا موجب بالارفتن قیمت طلا بود.
با پایان یافتن اثرات محرک‌های اقتصادی در آمریکا و بالا گرفتن بحران بدهی‌ها در اروپا، عملا چین بخش بزرگی از مشتریان ویژه خود را از دست داد و در کنار هندوستان شاهد افت نرخ رشد اقتصادی خود بود. بحران مالی در اروپا همچنان لاینحل مانده و آمریکا دور تازه‌ای از مشوق‌های اقتصادی را از سر گرفته است. تازه‌ترین خبرها اینکه نرخ تورم در این کشور رو به افزایش نهاده است. چیزی که برنانکه رییس فدرال رزرو از بیم آن بارها در مقابل دور سوم تسهیل مقداری مقاومت می‌کرد. بالاخره برنانکه به این شرایط تن در داد و از این رو انتظار برای بالاتر رفتن قیمت طلا در جهان در کنار افزایش قیمت نفت ناگزیر است.
تاثیر افزایش قیمت طلاموجب افزایش قیمت سکه وطلا در بازار داخلی نیز شده که در همراهی با افزایش قیمت دلار در بازار داخلی، نرخ‌های تازه‌ای برای اقلام سکه و مصنوعات طلا در پی داشته است.
قیمت‌های داخلی
دیروز قیمت سکه با افزایش 12 هزار تومانی و رسیدن دوباره به 955 هزار تومان، افت روزهای قبل را جبران کرد. سکه طرح قدیم هم با همین میزان افزایش تا 956 هزار تومان گران شد. نیم سکه تا 477 هزار تومان بالارفت و 6000 تومان بر قیمتش افزوده شد. ربع سکه هم تا مرز 240 هزار تومان بالارفت که طی دیروز 3000 تومان گران شد. در بازار طلا همچنین قیمت هر مثقال طلای 17 عیار با 4100 تومان افزایش تا422 هزار و 600 تومان گران شد. قیمت هرگرم طلای 18 عیار هم با بیش از 958 تومان افزایش از 97 هزار و500 تومان فراتر رفت.
روز گذشته قیمت‌ها در بازار ارز هم افزایشی بود. دلار باردیگر از 2500 تومان گذر کرد، در بالاترین قیمت تا 2530 تومان هم اعلام شد؛ اما تا بعدازظهر نرخ آن به محدوده 2500 تومان تعدیل شد. در پی افزایش قیمت دلار، یورو نیز دوباره به 3300 تومان رسید و 80 تومان افزایش ثبت کرد. دیروز قیمت پوند انگلیس هم با 100 تومان افزایش تا 4070 تومان بالارفت.صد ین ژاپن 50 تومان، ریال عربستان 14 تومان، درهم 10 تومان، دلار کانادا 60 تومان و دلار استرالیا 50 تومان افزایش قیمت داشتند. دینار عراقی دیروز تا مرز 20 تومان ترقی کرد.
سخنان تازه
دیروز برخی از مقامات اقتصادی و سیاسی در مورد مشکلات بازار ارز باز هم سخنانی ایراد کردند.
نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران صراحتا گفت که بورس ارز فعلا از دستور کار بانک مرکزی خارج شده است و در اولویت‌های بعدی قرار گرفته و طرح‌های مکمل بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز در روزهای آینده اجرا می‌شود. وی مشکل عمده تلاطم در بازار ارز را عدم عرضه ارز توسط بانک مرکزی اعلام کرد و گفت: وضعیت دریافت ارزهای نفتی در شهریور ماه مناسب‌تر از ماه گذشته بوده است و طرح بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز در چند روز آینده اجرا می‌شود. نظر صریح نهاوندیان در مورد بورس ارز در حالی است که نايب رييس كميسيون اقتصادي مجلس نظر ديگري در اين مورد داشته است.
مصباحی‌مقدم هم به فارس گفت که قرار است ارزهای دولتی که متعلق به بانک مرکزی نیست به بازار تزریق شود که البته نیاز به یک امضای مهم دارد. برخی فحواي کلام وی را متوجه منابع صندوق توسعه ملی می‌دانند.
در بازار چه خبر
با وجود این سخنان و برخی سخنان دیگر در راستای آرام‌سازی بازار ارز، قیمت‌ها خیال پایین آمدن ندارند. در بازار سخنان فرمانده کل سپاه اثرات خود را داشته و تا کمرنگ تر شدن آثار آن باید یکی دو روز صبر کرد. خبرهایی نیز که از خلیج فارس می‌رسد و تلاش برای ایران هراسی در منطقه هم بر برخی نوسان‌ها بی‌تاثیر نبوده است. روز گذشته تقاضا برای خرید دلار و فروش سکه البته تداوم داشت. بااین حال قیمت سکه نسبت به روزهای قبل در مسیر فزاینده قرار گرفته است. برخی در بازار از خروج سکه به خارج از کشور خبرهایی می‌دهند. هیچ مقامی در کشور البته هنوز واکنش صریحی به خبرقاچاق سکه از کشور نداشته است. فرمانده سپاه در روزهای اخیر در حالی از تلاش برای کمک به حل مشکلات بحران ارزی در کشور سخن گفته که سخنگوی قوه قضائیه نیز در رسیدگی به برخی پرونده‌ها در این زمینه خبر داده است. از آنجایی که مکانیسم تعیین قیمت ارز بازار کشور طی سال‌های اخیر از امارات نيز تاثير زيادي پذيرفته است در این روزها در راستای رسیدگی به برخی تخلفات نگاه‌ها متوجه صرافان کهنه‌کار ایرانی در این کشور معطوف شده است. مسیری که البته قبلا نیز به نوعی پیموده شد، اما نیمه کاره رها شد.

www.donya-e-eqtesad.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور 1391ساعت 7:47  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 1020 میلیارد ریال رسید. 940 میلیارد ریال متعلق به معامله عمده پالایش نفت شیراز و 284 میلیارد ریال مختص معاملات ملی صنایع مس بود. شاخص کل امروز با 50/66 واحد افزایش به 20/26217 واحد رسید.

برخورد به سطح مقاومت 26300 واحد شاخص کل، فضای بازار امروز را به کلی متفاوت از دیروز کرد تا نه تنها نمادهای مطرح افت قیمت را شاهد باشند که صعود حدود 400 واحدی شاخص به افتی 60 واحدی بدل شود. در این بین برخی نمادهای فلزات اساسی و پتروشیمی همچنان صف های تقاضا خود را حفظ کردند.

خبر اخذ عوارض از صادرات محصولات ملی صنایع مس گرچه در چندین خبر مختلف تکذیب شد اما صعود نماد فملی در جریان معاملات امروز متوقف شد و موثرترین نماد صعودی روزهای گذشته، از حرکت باز ایستاد. مسئولان این شرکت عنوان کرده اند که تعیین عوارض صادراتی برای جلوگیری از خرید محصولات شرکت توسط واسطه ها در بورس کالا و سود بردن از موقعیت های صادراتی بوده و بر صادرات مستقیم محصولات شرکت اثری ندارد. اما نماد فملی با تغییر روند صعودی روبرو شد و روز پرعرضه ای را بدون افت شدید قیمت سپری کرد. تحولات این نماد اما به این جا ختم نشد و در جریان معاملات امروز صبح بورس کالا، عرضه های شرکت با نرخ های جالب توجهی پیشنهاد شد. مفتول مس بیش از 20 هزار تومان و مس کاتد نیز حدود 19800 تومان پیشنهاد شد که نرخ های فعلی فاصله ای عمیق با نرخ های متوسط مفروض شرکت برای بودجه سال جاری دارد.

اما در گروه روی و آلومینیوم صف های خرید حفظ شد که در صنعت روی، عرضه های ابتدای وقت تمامی صف ها به جز صف معادن بافق را از بین برد. سخن از رشد قیمت قابل توجه شمش روی در عرضه های آینده بورس کالا نیز به میان آمده است. اما در گروه پالایشگاهی و در اتفاقی که چندان مورد انتظار نبود، بلوک 18 درصدی سهام پالایش نفت شیراز در قیمت 5084 ریال که تنها خریدار رقابت پیشنهاد کرد، معامله شد. عرضه بدون رقابت این بلوک می تواند بازار را به عرضه های بلوکی آینده به خصوص در نمادهای فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان ناامید کند و بر بازار تاثیر منفی بگذارد. نمادهای پالایشگاهی اما روزی نسبتا مثبت و پرتقاضا را سپری کردند. گروه پتروشیمی نیز با صف خرید نمادهایی چون کرمانشاه، شیراز و فن آوران روبرو بود.

اما بازار در صنایع کوچک شاهد تثبیت صف های خرید گروه سیمان بود. در این بین اکثر نمادها حتی در سطح حجم مبنا نیز معامله نشدند تا این صنعت برترین صنعت بازار امروز لقب گیرد. نمادهای قندی اما وضعیتی متزلزل را به نمایش گذاشتند به گونه ای که برای نمادهای متعددی صف فروش تشکیل شد. حجم خریداران در این نماد البته کماکان زیاد بود و نوسان قیمتی دیده می شد.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1391ساعت 10:4  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                      در حالی که پیش بینی می شد در پی 12 روز صعود متوالی ارزش شاخص کل، ریزش عمده صف های خرید موجب تغییر روند شاخص شود اما یک خبر توانست شدت تقاضا را به نمادهای گروه فولاد بازگرداند تا بازار باز هم با جان گرفتن روند صعودی روبرو شود.

آغاز بازار امروز با عرضه ها بر برخی صف های خرید گروه قند همراه بود اما به سرعت نمادهای قندی پیرانشهر، قزوین و شیروان به صف خرید رسیدند تا برتری این صنعت باز هم تحکیم شود. روند صعودی این صنعت در حالی کماکان پیگیری می شود که بازدهی برخی نمادها ظرف یک و نیم ماه اخیر از مرز دو برابر عبور کرده است. برتری صنعت قند با تشکیل صف خرید برای مربع مورد اقبال گروه کاشی و سرامیک همراه بود تا نمادهای کچینی، کساوه، کسعدی و کهرام بار دیگر با انباشت تقاضا روبرو شوند. در گروه برق نیز نمادهای ایران ترانسفو و موتوژن با صف خرید روبرو شدند. موقعیت صف خرید برای معدود نمادهایی از صنایع غذا، سیمان، ساختمان و دارو نیز وجود داشت تا نیمه نخست وقت بازار به طور کامل در اختیار صنایع کوچک باشد. در این مدت، وضعیتی متعادل و کم هیجان در نمادهای فلزی و پالایشگاهی در جریان بود.

اما به دنبال انتشار خبری در اولین ساعات صبح امروز که به خروج فولاد از شمول قیمت گذاری دولتی اشاره داشت، اندک اندک بر سطح تقاضا نمادهای فولادساز افزوده شد تا در نهایت دو نماد ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه به پرحجم ترین صف های خرید دو بازار فرابورس و بورس تبدیل شدند. این اتفاق در حالی بود که دو نماد فولاد آلیاژی صف خرید پیدا کردند و این اتفاق بر سطح تقاضا نمادهای فولاد خوزستان و ملی صنایع مس نیز افزود. ارزیابی ها از خبر قیمت گذاری آزاد محصولات فولادی، از تاثیر مثبت بیشتر بر فولاد مبارکه حکایت دارد چه این که قیمت ورق بیش از سایر محصولات فولادی کنترل می شود و این اتفاق در حالی است که قیمت شمش فولاد حتی به فراتر از قیمت ورق فولاد نیز در این اواخر دست یافته است!

اما نماد پالایش نفت بندرعباس در ساعت پایانی بازار به موقعیت صف خرید رسید. افزایش نسبی تقاضا برای گروه پتروشیمی نیز رقم خورد. صنعت نفت و شیمیایی چندان از خبر افزایش حجم صادرات نفت ایران متاثر نشد. این در حالی بود که بازار غیررسمی ارز امروز شاهد کاهش قیمت ها بود که اتفاقی مرتبط با برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد ارزیابی شد. گرچه رییس کل بانک مرکزی باز هم اظهاراتی در رابطه با کاهش چشمگیر قیمت ارز آزاد در آینده داشته است.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم شهریور 1391ساعت 10:55  توسط مجتبی  | 

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با ثبت افت 1/3 درصدي يكي از بيشترين افت‌های شاخص در سال‌جاری را به ثبت رساند تا زیان معامله‌گران در سال جاری به 2/8 درصد برسد.

در بازار سهام معامله گران در هفته گذشته شاهد شکسته شدن کف روانی 24هزار واحدي شاخص بودند؛ شاخص پیش از این در ابتدای سال 90 در محدوده 23هزار واحد قرار گرفته بود. افت شدید شاخص و همچنین نگرانی از تداوم این وضعیت در ماه‌های آینده موجب شده است تا موج جدیدی از فعالیت‌های مسوولان بازار برای کنترل شرایط بازار انجام شود.

بازگشت بورس به راهكارهاي قديمي
در ماه گذشته تلاش‌هایي با محوریت نهادهای بیرون از بازار سرمایه از جمله صندوق توسعه ملی و همچنین بانک‌ها صورت گرفت که نتیجه خاصی در بر نداشت. از این رو روند جدید اقدامات مسوولان بازار سرمایه به نهادهای درون بازار سرمایه معطوف شده است، در این راستا به نظر می‌رسد اقدام ایجاد اختیار فروش تبعی یا «Embedded Option» تحت عنوان غیرصحیح «بیمه سهام» مطرح شود. سابقه اختیار فروش تبعی به زمان حسين عبده تبریزی باز مي‌گردد که در آن دوره دبیرکل سازمان کارگزاران بورس تهران برای کنترل قیمت سهام بانك پارسیان پس از عرضه سهام، این قرارداد را پیشنهاد کرد که البته به مرحله اجرا درنیامد. بازگشت به راهکارهای گذشته بازار نشان از لزوم توجه بیشتر به مطالعات بنیادی در بازار سرمایه دارد.
در راستای ایجاد ابزار اختیار معامله فروش تبعی دیروز سایت رسمي بورس اعلام کرد: «در راستاي حمايت از سرمايه‌گذاران و فراهم شدن راهکاري در جهت پوشش ريسک، پس از تصويب کليات طرح در جلسه روز دوشنبه مورخ 16/05/1391 شوراي‌عالي بورس و تصويب دستورالعمل اجرايي آن تحت عنوان «عرضه اوراق اختيار فروش تبعي براي سهام شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران» طي جلسه مورخ 17/05/1391 هيات‌مديره سازمان بورس و اوراق بهادار، از هفته آينده انجام معاملات اوراق اختيار فروش تبعي در شرکت بورس اوراق بهادار تهران اجرايي خواهد شد.»
اما در کنار ایجاد اختیار فروش، معامله گران شاهد اعلام خبرهایي در مورد راه‌اندازی صندوق ثبات بازار سرمایه بودند. دیروز رييس اداره بورس‌هاي سازمان بورس از راه‌اندازي صندوق ثبات بازار سرمايه با هدف متعادل كردن نقدينگي بازار خبر داد.محمودرضا خواجه‌نصيري رييس اداره بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس در گفت‌وگو با ايسنا، از راه‌اندازي صندوق ثبات بازار سرمايه در آينده بسيار نزديك خبر داد و گفت: صندوق ثبات بازار سرمايه با هدف ايجاد ثبات در بازار سرمايه و متعادل كردن نقدينگي بازار به زودي راه‌اندازي مي‌شود.
وي در مورد جزييات راه‌اندازي اين صندوق توضيح داد: منابع مختلف از راه‌هايي كه مقدور است در اين صندوق تجميع شده و به صورت متمركز و مديريت شده نقدينگي نظام‌مندي را به بازار تزريق مي‌كند.
وي با بيان اين‌كه ساختار اين صندوق همانند صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري است، تصريح كرد: هدف اين صندوق ايجاد ثبات در بازار سرمايه و متعادل كردن نقدينگي بازار است تا در زماني كه بازار با كمبود نقدينگي مواجه شد به بازار كمك كند.
به گفته خواجه‌نصيري، منابع اين صندوق از روش‌هاي مختلفي كه مقدور است در صندوق تجميع شده و متمركز مي‌شود و در زمان رونق و ركود به بورس كمك مي‌كند.
رييس اداره بورس‌ها و بازارهاي سازمان بورس خاطرنشان كرد: كليات اين صندوق طراحي شده و درحال تدوين جزييات ضوابط صندوق هستيم.
خواجه‌نصير در مورد زمان راه اندازي صندوق ثبات بازار سرمايه گفت: طرح‌هايي كه در سازمان بورس مورد بررسي قرار مي‌گيرد ماهانه است و طي يك ماه اجرايي مي‌شود. به اين ترتيب با تصويب اين صندوق توسط هيات مديره سازمان پيش بيني مي‌شود كه تا پايان شهريور صندوق ثبات بازار سرمايه راه اندازي شود. باوجود اعلام راه‌اندازی صندوق ثبات بازار، منابع مالی این صندوق مشخص نیست و با توجه به اینکه این صندوق تنها در صورت وجود منابع عمده مالی مي‌تواند موفق باشد نحوه تامین مالی این صندوق از اهمیت برخوردار است.
همه گره‌هاي بورس باز شد!؟
در همین حال کارشناسان بازار با رصد شرایط کنونی بازار با پاره ای از مسایل از جمله عدم اجرای برخی از قوانین و مقررات به وِیژه ضوابط رفع گره‌هاي معاملاتی مواجه هستند. در حالی که برخی از نمادها نظیر پتروشیمی خارک، ایران خودرو، توسعه صنایع بهشهر و شمار دیگری از نمادها روزهای متوالی است با صف فروش همراه هستند و نقد شوندگی این سهام در حال کاهش است، اما عدم اعلام شمول این نمادها در ضوابط گره معاملاتی افزايش ابهامات را در مورد این نمادها سبب شده است. در همین حال شمار قابل ملاحظه‌ای از نمادها نیز در حالت توقف باقی مانده‌اند که از این نظر نیز نقدشوندگی بازار با مشکل مواجه است. از دیدگاه کارشناسان به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا مهمترین هدف در شرایط کنونی بازار است، چرا که بدون نقدشوندگی حتی در صورت تزریق نقدینگی تنها فرصت فروش در بازار پدید خواهد آمد. از دیدگاه کارشناسان در شرایطی که بازار 15درصد اصلاح قیمتی را از یک نماد انتظار دارد در هر شرایطی چه توقف نماد و چه حضور در تله صف فروش نمی‌تواند سهام را از اصلاح قیمتی نجات داده و در نهایت تنها کشف قیمت عادلانه سهام با مشکل و تاخیر انجام مي‌شود که این امر مهمترین وظیفه بازار سهام در کشف قیمت عادلانه تحت عنوان کارآیی بازار را از میان مي‌برد. با نبود امکان نقد شوندگی سهام فشار مضاعفی در حال حاضر به صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد مي‌شود. اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دو هفته گذشته با خروج نقدینگی مواجه بودند. عدم امکان نقدشوندگی برخی از سهام شاخص بازار فشار مضاعفی را به این صندوق‌ها وارد آورده است.
چالش كارمزدها در بازار سهام
در همین حال معامله گران همچنان در بازار خواهان کاهش کارمزدهای خرید و فروش هستند، سنگین‌ترین کارمزدهای خرید و فروش بورس‌های جهان در بورس تهران موجب شده است تا در روزهای رکود تمایل به خرید و فروش سهام به میزان بیشتری کاهش یابد. به دلیل سهم 5/1 درصدی کارمزد از هر معامله احتمال یافتن موقعیتی که در آن حتی بتوان به حصول کارمزد اطمینان داشت بسیار سخت است. از این رو کارشناسان معتقدند اصلاح کارمزدهای بورس با هدف افزایش سرعت گردش نقدینگی در بازار، در کنار زمینه‌سازی برای اصلاح قیمتی مي‌تواند به رشد حجم معاملات بازار کمک کند.
در بازار سهام معامله‌گران همچنین شاهد برخی از تحولات سیاسی هستند در حالی که دیدار جلیلی و اشتون به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شده است، اما برخی اظهار نظرها از جمله سخنان سفیر ایران در فرانسه مي‌تواند زمینه‌ساز ابتکار‌عمل‌هايي در این مذاکرات باشد. در همین حال بحران پیچیده سوریه نیز همچنان شرایط سختی را در منطقه رقم زده است.
در کنار مسایل سیاسی در حوزه اقتصادی نیز بازار با برخی از مسایل و دغدغه‌ها مواجه است. در مهمترین تحول بازار ارز و تحولات آن، پیش روی معامله گران قرار دارد. سه روز پس از اعلام قصد دولت برای تغییر نرخ ارز مرجع که بازار آزاد ارز را به تلاطم وادار كرد، در انتهای هفته گذشته قصد دولت تکذیب شده و بازار آزاد ارز ثبات نسبی را تجربه کرد. کارشناسان بازار ارز با توجه به کاهش درآمدهای ارزی دولت به دلیل بروز مشکل در خرید نفت و انتقال نقدینگی در انتظار اجرایی شدن تصمیم دولت برای تغییر نرخ ارز باوجود تکذیب اولیه آن است. در همین رابطه ایده تشکیل بورس ارز نیز از جمله مواردی است که در هفته گذشته مطرح شده است.در این میان نامشخص بودن ابعاد بورس ارز و همچنین نقش صرافی‌ها در این بورس، موفقیت این طرح را با ابهام مواجه کرده است. عدم توجه به منافع گروه‌های ذینفع در ایجاد بازارهای جدید مي‌تواند مشکلاتي نظیر آنچه در مورد بورس انرژی رخ داده است را ایجاد کند. بورس انرژی به دلیل بروز مشکلاتی در جلب حمایت فعالان نفتی پس از نزدیک به سه ماه از انتخاب مدیرعامل هنوز نتوانسته است معاملات انرژی را شروع کند و در واقع شرایط این بورس نامشخص است. این امر برای بورس ارز نیز قابل رخداد است، به ویژه که نزدیک به 600صرافی فعالیت در بازار ارز را در حال انجام دارند و قطعا یک بورس در صورت عدم ایجاد مشارکت مستقیم این گروه با موفقیت نسبی نیز مواجه نخواهد شد.
سرانجام بورس ارز؟
در همین حال مخالفت با راه‌اندازی بورس ارز دیروز پررنگ‌تر شده و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید براینکه دولت با اتخاذ سیاست‌های ارزی مناسب باید ثبات اقتصادی ایجاد کند، گفت: جای ارز در بورس نیست، چراکه با راه‌اندازی بورس ارز ثبات اقتصادی زیر سوال مي‌رود و نوسانات هر روز بازار ارز، قیمت‌ها را متزلزل خواهد کرد.
ارسلان فتحی‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت اظهار كرد: با کاهش و افزایش روزانه تقاضای ارز واردکنندگان مواد اولیه تولید، نمی‌دانند که چه زمانی کالا وارد کنند.
نماینده مردم هوراند، کلیبر، آبش احمد و خدا‌آفرین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا زمانی که ثبات در بازار ارز وجود نداشته باشد نمی‌توان اقتصاد پویا داشت وي با اشاره به اينكه که ارز انبوه دست دولت و صادرکنندگان است نه مردم گفت: هرگونه تزریق پول به جامعه تورم‌زا است و دولت باید تمام اولویت‌ها و برنامه‌هایش در راستای تقویت تولید باشد و ارز ۱۲۲۶ تومانی واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید را تامین كند.
وی تاکید كرد: باید در شرایط کنونی اقتصاد ماموریتی حرکت کرد، به طور مثال به وزارت جهاد و صنعت و معدن به شرطی یارانه بدهیم که در عرض یک سال یا مدت مشخصی تولید را به میزان هدف برسانند و پس از یکسال به طور کامل یارانه را قطع کنیم.
در همین حال شرایط کلی بنگاه‌های اقتصادی نیز با نگرانی از سوی معامله گران دنبال مي‌شود.در هفته گذشته دکتر «مهدی غضنفری» در مراسم افطاری كه به مناسبت روز خبرنگار برگزار شده بود، درباره جلسه شورای پول و اعتبار عنوان کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه ضمن طرح مشکلات صنعت کشور از کمبود نقدینگی به عنوان مهمترین مشکل واحدها نام برده است.
وی هشدار داد: در صورتی که درباره کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی هرچه سریع‌تر چاره‌اندیشی نشود این امر مي‌تواند تبدیل به مشکلات حاد شود و جبران آن سخت تر خواهد شد.
دکتر غضنفری گفت که وی دراین جلسه کمبود نقدینگی واحدهای بزرگ صنعتی از جمله خودروسازی‌ها، فولادسازی‌ها، لوازم خانگی، صنایع کوچک و متوسط به تفصیل مطالبی را بیان کرده و از شرایط ارزی کشور به عنوان یکی از عوامل موثر نقدینه خواهی بنگاه‌ها یاد کرده است.
وی درباره مصوبات شورای پول و اعتبار گفت: کارگروه شورا در بخش اول با نیمی از درخواست خودروسازان (هرکدام 500 میلیارد تومان) به شرط دریافت وثیقه سهام موافقت کرده است.
دکتر غضنفری افزود: در مورد سایر واحدهای تولیدی قرار شد کارگروهی با حضور نمایندگان وزارتخانه‌هاي اقتصادی تشکیل و راه‌هاي حل مشکل به شورا در اولین جلسه بعدی شورا گزارش داده شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از مصاحبه‌هاي بی‌مورد در مورد سیاست‌هاي ارزی و قیمت ارز مرجع انتظار خود را از خبرنگاران به این صورت مطرح کرد: برخی اخبار که به عنوان تصمیمات ارزی مطرح مي‌شود تنها در حد یک ایده و طرح است اما متاسفانه مصاحبه شونده و مصاحبه‌کننده آن را به عنوان تصمیم دولت اعلام مي‌کند و بازار را تحت تاثیر قرار مي‌دهند.
دست بانك‌ها در بورس باز شد
در همین رابطه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای به بانک‌های دولتی، غیردولتی، شرکت دولتی پست‌بانک و موسسه اعتباری توسعه مصوبات یک‌هزار و یک‌صد و چهل و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار را جهت اجرا ابلاغ کرد.
در این بخشنامه آمده است: بانک‌ها و موسسات اعتباری طبق روال معمول می‌توانند سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را با ارزیابی ریسک‌های مرتبط با آن به عنوان وثیقه تسهیلات اعطایی از اشخاص حقیقی و حقوقی بپذیرند.
حداکثر مجموع تسهیلات و تعهدات به هر ذینفع‌ واحد برای واحدهای تولیدی و غیرتولیدی پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در چارچوب آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان مصوب یکهزار و یکصد و چهل و یکمین جلسه مورخ 23/3/1391 شورای پول و اعتبار موضوع بخشنامه شماره 122342/91 مورخ 10/5/1391 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معادل حداکثر 20 درصد سرمایه پرداخت‌شده و اندوخته هر بانک یا موسسه اعتباری باشد.
در حوزه تحولات اقتصادی بازارهای جهانی هفته گذشته با رشد بهای نفت همراه بود که این امر قیمت محصولات پتروشیمی را نیز افزایش داد. در بازار فلزات رنگین نیز قیمت‌ها در هفته گذشته ثبات نسبی داشت، تا جايي كه بهای مس هر تن به 7 هزار و 495 دلار رسید و بهای فلزات آلومینیوم، روی و سرب نیز به ترتیب به یک هزار و 866 دلار، یک هزار و 845 دلار و یک هزار و 893 دلار رسید. حال آنكه بهای بیلت فولادی نیز در بورس فلزات لندن 370 دلار در هر تن رقم خورده است. در بورس کالاي تهران نیز نگرانی از رشد بهای دلار و همچنین دشواری‌های موجود در زمینه واردات موجب شده است كه بهای محصولات شرکت‌های ایرانی به ویژه فولاد و میلگرد در حال افزایش باشد.
در درون بازار سهام نیز هفته گذشته شایعات مربوط به تغییرات مدیریتی در فرابورس همچنان ادامه داشت. امیدقائمی که عملکرد فوق‌العاده ای در راه‌اندازی و رشد فرابورس داشت احتمالا مدیریت این شرکت را ترک خواهد کرد. در همین حال در آخرین تحولات فرابورس شرکت سرمایه‌گذاری ساختمان اعتماد گستر، شرکت سرمایه‌گذاری نظام مهندسی ایران، شرکت داروسازی الحاوی و شرکت سیمرغ به عنوان هشتاد، هشتاد و یکمین، هشتاد و دومین و هشتادوسومین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌هاي بازار پایه فرابورس ایران درج شدند. در همین حال شنیده‌ها از عدم پذیرش شرکت تاژ در فرابورس و پذیرش قند چهارمحال در فرابورس دارد.
در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه بلافاصله بعد از نخستین شب‌ قدر بود که متاسفانه به رغم تصمیم دولت برای شروع دیرتر از معمول فعالیت‌های اداری همچنان ساعات فعالیت بورس در این ایام تغییر نکرده و به همین دلیل بازار با عدم حضور اولیه معامله گران مواجه بود. بسیاری از فعالان بازار خواهان تغییر ساعت فعالیت بازار در روزهای بعد از شب‌هاي قدر بوده‌اند که البته تاکنون این امر در بورس محقق نشده است. از دیدگاه این گروه بورس مي‌تواند فعالیت خود در این ایام را همانند بانک‌ها یک ساعت کاهش داده و یا یک ساعت جابه‌جا نماید. تغییر ساعات معاملاتی در ایام دهه ماه محرم نیز همواره از سوی فعالان بازار مورد درخواست بوده است. در بازار روز چهارشنبه معامله گران همچنان شاهد حضور صف‌های فروش در بازار بودند، در این میان توقف نماد قند نیشابور نیز نگرانی از توقف نمادهای قندی را به همراه آورد تا صف‌های خرید این گروه با عرضه‌هاي عمده از میان برود. گروه قندی در هفته گذشته رفتار قیمتی عجیب و بدون ارتباط با تحولات بنیادی این شرکت‌ها را به نمایش گذاشته بود.
دغدغه‌هايي از جنس سيمان
در گروه سیمانی روز چهارشنبه معامله گران همچنان با نگرانی از تغییر سوخت واحدهای سیمانی از گاز به مازوت مواجه بودند. صدور صورت‌حساب‌های علی‌الحساب و همچنین نامشخص بودن مسوول تامین هزینه حمل‌ونقل مازوت موجب شده است، این گروه با نگرانی‌ها همراه باشد. در این گروه حجم صادرات سیمان و کلینکر در چهار ماه نخست امسال چهارمیلیون و 640 هزار و 772 تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 18/30 درصدی را نشان مي‌دهد.
همچنین وزن صادرات سیمان درتیرماه سال جاری، یک میلیون و 130 هزار و 470 تن و حجم صادرات کلینکر نیز افزون بر 163 هزار و 232 تن بود. وزن توزیع سیمان در تیرماه امسال در مجموع بیش از شش میلیون و 368 هزار و 577 تن شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد چهار درصدی برخوردار است. عراق، آسیای میانه، امارات و افغانستان کشورهای هدف صادراتی سیمان در چهارماه نخست امسال بوده اند.در گروه مخابرات حسن رضواني به عنوان معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي اعلام كرد: وارد كردن تجهيزات و تست تكنولوژي از طرف اپراتورهاي ديگر اشكالي ندارد و مجاز هستند، اما واگذاري سرويس‌هاي نسل سوم و چهارم غيرقانوني است. به گفته وی، امكان واگذاري سرويس‌هاي نسل سوم براي هيچ يك از اپراتورهاي كشور به جز اپراتور سوم وجود ندارد. در مورد فناوري نسل چهارم هم بايد از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مجوز بگيرند كه رگولاتوري هنوز هيچ مجوزي در اين باره صادر نكرده است و تا زماني كه اپراتورها مجوز نگيرند، نمي‌توانند سرويس واگذار كنند.
در گروه پتروشیمی مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران از عدم تعهد پتروشيمي اميركبير نسبت به تسريع در بازپرداخت مطالبات دولت انتقاد كرد.عبدالحسين بيات مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران در گفت‌وگو با موج، اظهار کرد: با تمامي شركت‌هاي پتروشيمي كه به نوعي به بيت‌المال بدهكار بودند و طي چند سال گذشته در پرداخت مطالبات دولت تاخيراتي داشتند، جلساتي برگزار شد تا روند پرداخت بدهي‌هايشان سرعت گيرد.
معاون وزير نفت با بيان اينكه در ميان تمام مجتمع‌هاي پتروشيمي، پرداخت بدهي پتروشيمي اميركبير روند كندي دارد، اظهار کرد: پتروشيمي اميركبير تاكنون مبالغي را پرداخت كرده منتها اين پرداخت‌ها نسبت به ميزان بدهي اين شركت كم است و ما نسبت به روند كند بازپرداخت بدهي هاي اين شركت پتروشيمي معترض هستيم.
تجديد ارزيابي يك بيمه‌اي
در گروه مالی مدیرعامل بیمه دانا با اشاره به واگذاری 55 درصد از سهام شرکت به سهام عدالت گفت: با نظر هیات‌مدیره به زودی افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت می‌گیرد.
ابراهیم کاردگر با اشاره به اینکه در حال حاضر 3/5 درصد از سهم بازار بیمه کشور دراختیار این شرکت است، اظهار کرد: شرکت بیمه دانا در سال گذشته رتبه پنجم را در میان شرکت‌های بیمه‌ای کشور به خود اختصاص داد.مدیرعامل بیمه دانا گفت: سیاست‌های بیمه مرکزی و همچنین ورود شرکت‌های خصوصی به صنعت بیمه  موجب تلاطم در صنعت شده و لازم است که شرکت را به یک سازمان چابک تبدیل کنیم.وی با بیان اینکه 55 درصد از سهام شرکت در سال 90 به بخش خصوصی واگذار شد، گفت: در واقع این میزان سهام در قالب سهام عدالت واگذار شده است.کاردگر تصریح کرد: استراتژی چابک‌سازی شرکت را در سه محور درنظر گرفته‌ایم که شامل چابک سازی نیروی انسانی، فناوری اطلاعات و بازاریابی و توسعه شبکه فروش خواهد بود.وی گفت: ‌هم‌اکنون سرمایه بیمه دانا 10 میلیارد تومان است و با نظر هیات‌مدیره به زودی افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت می‌گیرد.
سايپا اوراق مشاركت منتشر مي‌كند
در گروه خودرویی از روز یکشنبه خرید اوراق مشارکت تولید اتومبیل سایپا از طریق کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران امکانپذیر است، ضمن اینکه شعب بانک پارسیان نیز به نمایندگی از کارگزاران جهت دریافت سفارش خرید این اوراق آمادگی دارند.
محمدرضا عربی معاون ناشران و اعضای بورس تهران ضمن بیان این مطلب گفت: این اوراق مشارکت توسط شرکت تولید اتومبیل سایپا با نرخ سود علی‌الحساب  20 درصد با سر رسید 4 ساله و با قابلیت نقل و انتقال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه تعداد یک میلیون و 500 هزار برگ اوراق مشارکت شرکت تولید اتومبیل سایپا به ارزش 150 میلیارد تومان تعیین شده است، خاطرنشان کرد: این اوراق 4‌ساله با سود علی‌الحساب 20 درصد بدون شکست در بازخرید خواهد بود و اولین موعد پرداخت سود این اوراق آبان ماه سال‌جاری است. در این گروه بار دیگر مساله سهام ایران خودرو در بانک پارسیان مورد توجه قرار گرفته است، تا جایي که طبق تصمیمات شورای پول و اعتبار مقرر شد، 500 میلیارد تومان تسهیلات به ایران خودرو و 500 میلیارد تومان نیز به سایپا برای حل بحران نقدینگی صنعت خودرو پرداخت شود.پس از گذشت دو ماه از تصویب تسهیلات 2000 میلیارد تومانی صنعت خودرو در کارگروه حمایت از تولید، شورای پول و اعتبار در حالی با پرداخت هزار میلیارد تومان آن موافقت کرده که قرار شده در قبال پرداخت 500 میلیارد تومان تسهیلات به ایران خودرو، سهام این شرکت در بانک پارسیان به عنوان وثیقه در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد.
در این گروه دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به تصویب هزار میلیارد تومان تسهیلات صنعت خودرو در شورای پول و اعتبار گفت: این اقدام و تخصیص این مبلغ اگرچه گامی مثبت و رو به جلو است، اما برای حل مشکلات صنعت خودرو کافی نخواهد بود.
احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از گذشت دو ماه از مصوبه کارگروه حمایت از تولید و یک ماه پس از ابلاغ معاون اول رییس‌جمهوری، نیمی از تسهیلات 2000 میلیارد تومانی صنعت خودرو به تصویب شورای پول و اعتبار رسید که باید از آنها تشکر کرد.
وی با بیان اینکه ضروری است این مبلغ هرچه زودتر برای جلوگیری از گسترش بحران در اختیار صنعت خودرو قرار گیرد، خاطرنشان کرد: با این حال با توجه به حجم بدهی ایران خودرو و سایپا به قطعه‌سازان، این مبلغ مشکلات این صنعت را به طور کامل حل نخواهد کرد و ضروری است که در جلسه بعدی شورای پول و اعتبار هزار میلیارد تومان باقی مانده از تسهیلات صنعت خودرو نیز مصوب شود. در گروه کانی غیرفلزی معامله گران شاهد اعلام تامین اجتماعی برای فروش یکی دیگر از شرکت‌های زیر مجموع خود بودند. براساس این اطلاعیه 87 درصد سهام کاشی نیلو روز 31 مرداد در نرخ پایه 4 هزار ریال به روی تابلو خواهد رفت. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری منفی بود که در آن شاخص 8/67 واحد افت کرد و ارزش معاملات نیز 6/46 میلیارد تومان بود  که 7/22 درصد آنرا معامله 11 میلیون سهم قند پیرانشهر تشکیل مي‌داد. از 186 نمادی که به روی تابلو رفتند 117 نماد با کاهش قیمت و 66 نماد با رشد ارزش همراه شدند. با این کارنامه در کل هفته ارزش معاملات 290میلیارد تومان بود و شمار خریداران نیز هفته گذشته 18هزار و 558 نفر بودند که نسبت به هفته پیش از آن 11درصد کاهش یافت .البته شاخص نیز 759 واحد افت کرد که معادل 1/3 درصد بود.

www.donya-e-eqtesad.com

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم مرداد 1391ساعت 16:3  توسط مجتبی  | 

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، محمدتقی نتاج در جریان برگزاری نشست مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه بازار سرمایه با بیان اینکه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری می‌تواند شامل همه نهادهای موثر در کارا شدن بازار سرمایه باشد، اظهار داشت: در برابر چنین ظرفیتی به دلیل اساسنامه موجود، این کانون فعلا متشکل از نهادهای سرمایه‌گذاری با عملیات محدود است اما با کارکرد هر چه بهتر کانون شرایط وسیع‌تری برای فعالیت‌ و توسعه بازار سرمایه ایجاد خواهد شد تا جمع کثیری از آن بهره مند شوند. در این میان برخی نواقص و مشکلات هم وجود دارندکه باید مدیریت شوند.

وی ادامه داد:این کانون در طول فعالیت خود تلاش کرده که در حوزه بازار سرمایه فعال باشد اما از نیازهای اصلی اقتصاد کشور هماهنگی دو بازار پول و سرمایه است. در این میان بازار سرمایه از لحاظ ساختاری نهادینه‌تر از بازار پول بوده اما در عمل بازار پول تسلط بیشتری بر اقتصاد دارد؛ این در حالی است که طبق موازین اقتصاد اسلامی و بانکداری بدون ربا این وضعیت باید تغییر کرده تا بازار سرمایه مسلط باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای تحقق اقتصاد اسلامی همه دست‌اندرکاران نظام باید دست در دست هم داده تا بازار سرمایه مسلط بر اقتصاد کشور بوده و جمع کثیری از فعالین در آن حضور داشته باشند ادامه داد: در این شرایط می‌توان شاهد شکل‌گیری بازاری عادلانه و توزیع منافع بین همه آحاد مردم خواهیم بود؛ بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد کشور ضرورت هماهنگی بین دو بازار پول و سرمایه بیشتر احساس می‌شود.

نتاج خاطرنشان کرد: در حال حاضر که بازار سرمایه با کمبود نقدینگی مواجه بوده و مهمترین مشکل آن همین موضوع است، حجم عظیمی از ورود سپرده‌ها در بازار پول رخ داده به همین دلیل بازار پول با مشکل مصرف منابع جمع‌آوری شده مواجه بوده و بانکها با چنین بحرانی روبرو هستند اما از آن سو بازار سرمایه با مشکل کمبود نقدینگی روبرو است، بنابراین اگر در این محیط اقتصادی مدیریت درستی صورت گیرد و سکانداران اصلی این دو بازار کنار هم باشند، این دو مشکل به سادگی قابل حل بوده و منجر به توسعه اقتصاد کشور خواهند شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد: واقعیت این است که شرکت‌های بورسی علاوه بر کمبود نقدینگی با افت شاخص بازار سهام هم مواجه‌اند. شاخصی که در دوران رونق نشاط‌بخش اقتصاد و در دوران رکود موجب دلسردی می‌شود به همین دلیل باید هرچه سریعتر این دو بازار با یکدیگر هماهنگ شوند.

نایب رئیس کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در پاسخ به این سوال فارس که چرا به رغم بروز چنین مشکلاتی این مسئله حل نمی‌شود و دو بازار پول و سرمایه کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرند خاطرنشان کرد:این موضوع ناشی از رقابت دیرینه دو بازار بوده و هر کدام تصور می‌کنند که اگر بهتر عمل کنند می‌توانند بیشتر مورد توجه قرار گیرند اما واقعیت این است که از نگاه اقتصاد ملی چنین رقابتی مفید نیست چرا که به رشد اقتصاد ملی منجر نخواهد شد.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در خاتمه اظهار داشت:‌در حالی 15 درصد از منابع بانک مهر معادل 3هزار میلیارد تومان در حوزه بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری شده که به دلیل وجود مشکلاتی در مقررات موجود بانک مرکزی و محدودیت‌های ورود موسسات مالی به بازار سهام، برای حمایت بیشتر از بازار سرمایه محدودیت داریم.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم مرداد 1391ساعت 11:24  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 871 میلیارد ریال رسید. 334 میلیارد ریال متعلق به معاملات کارت اعتباری ایران کیش و 216 میلیارد ریال مختص معاملات سایپا بود. شاخص کل امروز با 107/50 واحد کاهش به 24001/00  واحد رسید.

روند معکوس و پرتقاضا برخی نمادها در ابتدای وقت، احتمال برگشت بازار را تقویت کرد اما در ادامه این گروه پتروشیمی بود که در برابر وضعیت تقاضا بهتر سایر صنایع مقاومت کرد و افت ارزش شاخص کل را باز هم سه رقمی کرد. به این ترتیب شاخص تنها یک واحد تا ورود به کانال 23 هزار واحد فاصله دارد.

بازار ساعت ابتدایی با افزایش جالب توجه تقاضا برای برخی نمادهای مطرح روبرو بود. نماد ذوب آهن اصفهان اولین نماد مطرحی بود که به صف خرید رسید. سایپا و فرآوری مواد معدنی نیز در ادامه به صف رسیدند و موقعیت صف برای نمادهای گروه پیمانکاری نیز پیش آمد. اقبال به این نمادهای صنایع خودرو و پیمانکاری در حالی بود که بحث روز محافل اقتصادی کشور، تغییر نرخ رسمی ارز است که از سوی رییس کل بانک مرکزی نیز مورد تایید قرار گرفته است. به این ترتیب بانک مرکزی سعی دارد با افزایش نرخ رسمی ارز و عرضه ارز به بازار – که پس از تشکیل بازاری تازه، بیشتر در بورس خواهد بود – قیمت ارز را تک نرخی کند: اتفاقی که با صعود این روزهای نرخ ها در بازار آزاد، دور از دسترس می نماید. قیمت برابری هر دلار آمریکا در بازار صبح امروز از مرز 2100 تومان نیز عبور کرد. صنایع واردات محور بورسی همچون: خودرو، دارو و پیمانکاری نگران رشد نرخ رسمی ارز و گرانی بیشتر واردات هستند و صعود صبح امروز قیمت برخی سهام این صنایع، دوام نیاورد. این در حالی است که روند نمادهای گروه خودرو به جز سایپا، پرعرضه بود.

اما رویداد افزایش نرخ رسمی ارز، سبب ایجاد فشار فروش در گروه پتروشیمی نیز شد. این صنعت که تاکنون فرض بر فروش داخلی و خارجی محصولات با نرخ های غیررسمی بازار ارز و دریافت خوراک بر مبنای نرخ رسمی ارز داشته، حال چشم انداز افزایش هزینه های تولید را به چشم می بیند. روند مثبت ابتدای وقت بازار گرچه به جمع آوری صف فروش نمادهای پارسان، شپدیس و کرماشا انجامید اما در نهایت فشار فروش صف های پرحجم دیگری را به این سه نماد تحمیل کرد. در گروه پتروشیمی اما نماد آبادان به صف خرید نیز رسید.

در صنایع دیگر اما اطلاعیه شفاف سازی لاستیکی سهند مبنی بر قصد فروش زمینی وسیع، به تشکیل صف خرید منجر شد و در گروه نمادهای قندی نیز صف ها به جز چند مورد پابرجا بود. صف برخی نمادها در گروه غذایی نیز به چشم آمد و بازار دوباره برای نماد سیمان غرب صف خرید تشکیل داد. سرمایه گذاری بوعلی نیز طعم صف تقاضا را چشید.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم مرداد 1391ساعت 17:43  توسط مجتبی  | 

روز چهارشنبه 91/5/11 در پی گشایش نماد فولاد حقوقی های فعال این شرکت بیش از 7 میلیون سهام (از مجموع 11ونیم میلیون سهام معامله شده) آن را خریدند که جای بسی تأمل دارد که به نظر بنده اثرات آن در آینده نمایان خواهد شد!

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم مرداد 1391ساعت 0:56  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 339 میلیارد ریال رسید. 51 میلیارد ریال متعلق به معاملات بانک انصار و 36 میلیارد ریال مختص معاملات قند پیرانشهر بود. شاخص کل امروز با 37/29 واحد کاهش به 24546/70 واحد رسید.

شروع بازار می رفت شرایطی شبیه به دیروز را ترسیم کند اما ضعف مفرط تقاضا، بازگشت به روزهای منفی را رقم زد. در این بین شاخص کل نیز اندک اندک به رنگ قرمز درآمد و در نهایت رشد نسبی بازار دیروز را خنثی کرد.

اثر منفی نماد گسترش نفت و گاز پارسیان و اثر مثبت سرمایه گذاری غدیر در خلاف جهت یکدیگر رخ داد تا باز هم گروه پتروشیمی اثرگذارترین صنعت بازار لقب گیرد. در این بین خرید بخشی از صف پتروشیمی خارک، بر شاخص اثر منفی داشت و در عین روند منفی نمادهای کرمانشاه و شازند، آبادان و فارابی موقعیتی در صدر جدول داشتند که صف شفارا تثبیت شده بود. در گروه فلزات اما بالاخره بازار شاهد بازگشت نماد فولاد مبارکه به تابلو معاملات بود که رشد چند ریالی نسبت به قیمت تعادلی را به نمایش گذاشت. فولاد در حالی در مجمع عمومی عادی سالیانه 300 ریال سود به ازای هر سهم تقسیم کرد که پیش بینی خود از سود هر سهم را نیز حدود 30 درصد افزایش داده است. به این ترتیب نسبت پی بر ای این نماد نیز کاهش یافت. در گروه نمادهای فولادساز، همچنین ذوب آهن متعادل معامله شد و فولاد خوزستان با افت قیمت، راهی مجمع فوق العاده شد.

اما عرضه صف نمادهای قندی شیروان و پیرانشهر، تحول مهم دیگر امروز بود در حالی که صف نمادهای لرستان و اصفهان تثبیت شده بود. بازدهی مطلوب گروه نمادهای قندی سبب افزایش عرضه بر این نمادها شده است. گروه کاشی و سرامیک نیز روند پرتقاضا برخی نمادهای خود را شاهد بود گرچه عرضه در قیمت های حداکثر، پرحجم بود. در گروه ساختمان، روند منفی نمادها با صعود در گروه سرمایه گذاری ساختمان همراه بود که وساخت صف خرید خود را حفظ کرد و نمادهای ثاباد و ثنوسا رشد قیمت داشتند.

در مجموع روند بازار در آخرین روز کاری هفته به ترتیبی بود که هفته آینده را نیز نسبتا منفی و با روندی کسل کننده ترسیم کرد و نشانه ای از بازگشت روند به سوی صعود، به نمایش نگذاشت. به نظر می رسد در حالت افزایش روند عرضه ها، شاخص کل افت تا مرز ورود به کانال 23 هزار واحد را نیز تجربه کند.

www.irankbc.com

بازار تحت تاثیر ارز و تاثیراتی که بر صنایع مختلف می گذارد قرار گرفته است  و هر تصمیم قطعی که در این زمینه صورت بپذیرد بازار را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. سریال خبرهای متفاوت بازار ارز امروز نیز ادامه پیدا کرد. بهمنی در حاشیه جلسه دیروز خود با کمیسیون اصل 90 و منابع و معادن مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: "ما به دنبال تک نرخی شدن ارز هستیم و زیر بار ارز دو نرخی و بیشتر نمی رویم. در زمان لازم نرخ ارز را اعلام خواهیم کرد." همچنین بهمنی پیش تر اظهار داشته بود که تثبیت نرخ ارز به معنای باقی ماندن نرخ مرجع دلار برروی یک رقم نیست. به نظر می رسد کم کم زمینه برای افزایش نرخ مرجع دلار فراهم شود شاید بخشی از شکاف قیمت میان نرخ مرجع و آزاد کاهش یابد . برخی شنیده ها از افزایش نرخ ارز مرجع از 1226 تومان به 1600 تومان حکایت دارد و انتشار این اخبار دلار را در روز جاری با افزایش قیمت رو به رو کرد  و 2000 تومان نیز رساند.خوب طبیعی هم هست که افزایش نرخ ارز مرجع نرخ بازار آزاد را نیز بالا میبرد.

در حوزه اخبار سیاسی  و در بحبوحه اوضاع نابسامان اقتصادی نیز اوباما اعلام کرده که  تحريم ها عليه بخش نفت ايران تشديد مي شود .وي گفته: هر موسسه مالي را که روند معاملات مالي ايران را تسهيل کند، هم مشمول تحريم جديد خواهد شد. دو بانک عراقي و چيني نيز که معاملات ايران را تسهيل کرده اند، توسط آمريکا تحريم شدند .تحريم هاي جديد عليه ايران در ماه دسامبر امضا شد و در ماه مارس به تصويب رسيد. اين تحريم ها از 28 ژوئن اجرايي شد .

در بازار چه خبر بود؟

در گروه خودرویی بازهم شاهد صف فروش در بیشتر نمادها من جمله زامیاد و بهمن و خپارس بودیم .اگر نرخ ارز مرجع نیز افزایش یابد که اوضاع این گروه که صادرات زیادی ندارند و در مقابل واردات زیادی دارند بدتر خواهد شد.

زامیاد سه ماهه خود را منتشر کرده است و در حالی که سود هر سهم سال جاری خود را همان 175 ریال قبلی اعلام کرده است که در سه ماهه 12 درصد آن و معادل 21 ریال را پوشش داده است.شرکت از 61،398 دستگاه که برای تولید پیش بینی کرده است فقط 8،887 دستگاه در سه ماهه تولید کرده است.همچنین از  61،637 دستگاه که برای فروش پیش بینی کرده بود تعداد 14،142 دستگاه فروخته است.شرکت همچنین در دوره سه ماهه امسال حدود 206 میلیارد تومان فروش داشته است که 18 درصد مبلغ پیش بینی شده ی سال جاری ست.در سه ماهه قبل 241 میلیارد تومان فروش داشته است.نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز تولید و فروش شرکت به ترتیب 32 و 21 درصد کاهش را نشان میدهد.

 در گروه پتروشیمی دو نماد شخارک و زاگرس که با مشکلات بیشتری در زمینه تولید و صادرات روبرو هستند با صف فروش روبرو شدند.البته زاگرس ظاهرا مشکلات بیشتری دارد و شنیده ها حاکی ست که یک خط تولیدی دیگر شرکت متوقف شده است.

غدیر که تعدیل مثبت 11 درصدی داده است نتوانست قیمت های 330 تومان را پشت سر بگذارد . شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 1391 خود را از 104 تومان به 116 تومان افزایش داده است.افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری ها به مقدار 232 میلیارد تومان علت اصلی تعدیل سود هر سهم شرکت بوده است.این مبلغ ناشی از تقسیم سود شرکت های پارسان،ثنوسا و افزایش سود چند شرکت غیر بورسی می باشد.اما شرکت به علت پیش بینی کاهش فروش پارسان حدود 90 میلیارد تومان از سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های خود را کاهش داده است .در نهایت برآیند این دو عامل تعدیل 11 درصدی را برای سهم رقم زده است.nav سهم نیز در محدوده 490 تومان قرار دارد که قیمت فعلی سهم 67 درصد آن میباشد.

پارسان نیز در عبور از قیمت های 600 تومان با مشکل مواجه شد.مشکلات اخیر شرکت های پتروشیمی و ابهام در آینده این شرکت ها مانع رشد قیمیتی پارسان و غدیر شده است.کاهش نسبت قیمت به ناو سهم این شرکت ها نیز به دلیل همین ابهامات می باشد.

 در گروه بانکی با توجه به ابلاغ بخشنامه بانك مركزي به بانكهاي دولتي و خصوصي كشور در جهت افزایش نرخ تعرفه كارمزد خدمات ريالي شاهد معاملات مثبت و متعادلی در بیشتر نمادها بودیم.براساس اين بخشنامه كه ازسوي اداره نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباري بانك مركزي ابلاغ شده، انواع خدمات ريالي در بانكها از جمله، صدور ضمانت نامه ها،حواله ها، صندوق امانات، صدور چك هاي بين بانكي و وصول برات ، حساب‌هاي قرض الحسنه جاري و حساب‌هاي قرض الحسنه پس ‌انداز، ارزيابي اموال، صدور گواهي حساب حداقل 20 درصد افزايش يافته است .

بانک انصار با توجه به خریدها و حمایت های شركت سرمايه گذاري توسعه اعتماد امروز با صف خرید نیز روبرو شد.

بانک ملت نیز که اوضاع بنیادی نسبتا مناسب تری را دارد.شرکت که افزایش سرمایه 60 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را دارد امروز معاملات مثبت در محدوده ی 130 و به بالا را تجربه کرد.

گروه قندی امروز را با صف خرید نمادهای مطرح خود به پایان رساند.قلرست،قشیر،قزوین،قصفها و قپیرا.قپیرا با توجه به فروش های توسعه صنعتی حجم معاملات بیش از 4 میلیونی را به نام خود ثبت کرد.

در گروه ساختمانی نیز بعضا شاهد صف خریدهایی بودیم که این صف خرید ها دلیل داشت.

ثنوسا که موفق به تمدید قرارداد زمین 47 هکتاری نوسا کیش،پرداخت مطالبات معوق و پرداخت عوارض تا 96 شده و به منظور  شروع ساخت و ساز انبوه زمین مورد قرار را تمدید نموده است.

وساخت نیز که مالکیت ثنوسا را در اختیار دارد با صف خرید سنگین روبرو شد.همچنین شنیده می شود که وساخت نباید مالکیت بیش از 10 درصد ونوین را در اختیار داشته یاشد و باید به فروش مالکیت خود در سهم اقدام کند شایان ذکر است که وساخت به طور مستقیم 9.5 درصد و به طور غیر مستقیم و از طریق ثنوسا 6.85 درصد ونوین را در اختیار دارد.

سرمایه گذاری بانک مسکن نیز که مالک عمده شرکت سرمایه گذاری مسکن به شمار می‌رود قصد دارد 270 میلیون سهم این شرکت بورسی را در قالب بلوک 13.5 درصد یکشنبه آینده در بورس عرضه کند .قیمت پایه هر سهم این بلوک 250 تومان می باشد.

 در گروه فلزی فولاد مبارکه با قیمت 213 تومان و و محدوده ی قیمت تئوریک بعد از تقسیم سود بازگشایی شد. امروز در بورس کالا 22 هزار تن انواع تختال B  و  C و  D  فولاد مبارکه و به نرخ های به ترتیب 866 و  887 و 927 تومان  و به ارزش مجموع 19.9 میلیارد تومان معامله شدند.تختال C شرکت با رشدی قابل توجه از 800 تومان به 887 تومان رسیده است.تختال B نیز از 861 به 866 تومان رسیده است.

فخوز نیز در پایان معاملات امروز برای برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف شد. شمش فخوز در معاملا ت امروز رشد جالبی داشت. امروز 34 هزار تن شمش فخوز در بورس کالا با قیمت 1248 تومان و به ارزش 42.4 میلیارد تومان معامله شد.این در حالی بود که با مازاد تقاضا نیز روبرو بود.معاملات قبلی شمش بلوم فخوز با قیمت 1159 تومان بوده است.

 در سایر نمادها:

 از شبندر خبر میرسد که موضوع بند 4 حسابرسی شرکت حل شده است،موضوعی که تاثیری بسزا بر سود سال جاری شرکت خواهد داشت:

براساس پاسخ تاييديه‌ واصله از شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران خالص طلب شرکت پالايش نفت بندرعباس مبلغ 340ر1 ميليارد ريال (عمدتا مربوط به تعديل اعلاميه‌هاي فروش صادراتي و يارانه‌هاي سال 1389) کمتر از دفاتر شرکت اعلام شده است. همچنين براساس مکاتبات موجود انجام شده بين شرکت و شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران و بررسيهاي بعمل آمده، يارانه فروش فرآورده‌هاي نفتي در سال 1390 بالغ بر 218ر6 ميليارد ريال بدليل عدم اعلام توسط اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتي وزارت نفت کمتر در حسابها انعکاس يافته است. به دليل فقدان اسناد و مدارک کافي تعيين مبلغ دقيق تعديل لازم در صورتهاي مالي براي اين سازمان مشخص نيست .البته این مبلغ در صورت های مالی سال 91 شرکت لحاظ خواهد شد.

ونفت امروز با صف خرید سنگین و حجم معاملات بیش از 14 میلیون سهمی روبرو شد.شایعات و اخبار زیادی پیرامون سهم وجود دارد که در گفتگویی با مسئولان سرمایه گذاری صندوق نفت به شفاف سازی شایعات پرداخته ایم.متن کامل این گزارش در بخش اخبار ویژه سایت موجود می باشد.

 در نماد خارزم شرکت امید آیندگان سپهر در نظر دارد 311  میلیون و 600 هزار سهم شرکت را به قیمت پایه هر سهم 200 تومان و به ارزش 62.3 میلیارد تومان را یکشنبه آینده در فرابورس عرضه کند .جلسه افزایش سرمایه شرکت نیز از 3895 میلیارد ریال به 4900 میلیارد ریال روز شنبه 21 مرداد ماه برگزار میشود.

 گلوکوزان سود هر سهم منتهی به 31 شهریور 91 خود را از 2146 ریال به 2402 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه نیز 1725 ریال از آن را محقق کرده است. شرکت عمده ترين دلايل افزايش سود هر سهم را آفزايش مقداري فروش گلوکوز و افزايش مقداري و قيمتي فروش ذرت خشک اعلام نموده است.

 وصندوق که از فروش ایران خودروی خود برای سال مالی امسالش منصرف شده است و بر همان سود 48 تومانی قبلی خود تاکید کرده است امروز در محدوده ی 160 تومان حمایت شد.

پرشین تحلیل

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم مرداد 1391ساعت 22:42  توسط مجتبی  | 

اگر چه در روزهاي اخير افزایش قیمت‌ها نقل محافل اقتصادي است، اما در بازار سرمايه روند به گونه ديگري در حال رقم خوردن است و سهام شركت‌هاي بورسي هر روز ارزان‌تر از روز قبل معامله مي‌شوند.

در بازار سهام ديروز قيمت‌ها بار ديگر ريزش شديدي را تجربه كرد و شاخص با افت 275/9  واحدي همراه شد تا دوباره شاخص به زير كف 25هزار واحد كاهش يابد. چند هفته پيش كاهش به زير مرز 25هزار واحد با واكنش مسوولان بازار، وزير اقتصاد و در نهايت رييس‌جمهوري همراه شد تا مجموعه‌اي از توافقات پيش روي بازار قرار گيرد كه هنوز بخش عمده‌اي از آنها به مرحله اجرا در‌نيامده است. از اين رو كارشناسان انتظار دارند اين بار تلاش دو چنداني براي بازگرداندن بازار به تعادل مورد نياز باشد. در همين حال نگاهي به قيمت‌هاي سهام و نسبت پي بر ‌اي بازار حكايت از آن دارد كه افت قيمت سهام ،سبب شده است به لحاظ ارزش جايگزيني و دارايي اكثر شركت‌هاي بورسي در موقعيتي حتي تاريخي قرار گيرند. نگاهي به ارزش بازار برخي از شركت‌هاي عمده نشان‌دهنده سطحي بي سابقه از «ارزاني شركت‌ها» است. در نگاهي ساده در حال حاضر مي‌توان به مواردي از ارزش فوق‌العاده اندك شركت‌هاي بورسي پي برد؛ در حال حاضر نماد مخابرات ايران با ارزش بازار 10هزار و 430ميليارد تومان در حال معامله است كه با كسر 90درصد ارزش همراه اول اين شركت، مبلغي معادل 2هزار و 210ميليارد تومان براي انحصار تلفن ثابت و ديتا كشور باقي مي‌ماند. در واقع مخابرات ايران (به‌رغم مشكلات مديريتي) بدون همراه اول معادل 70درصد شركت پتروشيمي پرديس قيمت خورده است. در همين حال ديروز ذوب آهن اصفهان سومين قطب فولاد سازي كشور به قيمت بازار زير يك هزار ميليارد تومان رسيد كه حدود 30درصد ارزش بازار شركتي نظير چادرملو به شمار مي‌رود. در گروه خودرويي نيز پارس خودرو ديروز در نرخ 136ميليارد تومان در حال معامله بود كه جمع حقوق صاحبان سهام شركت براساس ترازنامه سه ماهه نخست امسال 232ميليارد تومان است. اين درحالي است كه دارايي‌ها در ترازنامه شركت به صورت تاريخي ارزش گذاري شده است كه در صورت احتساب ارزش روز، ارزش دارايي‌هاي شركت به مراتب بيش از آن است.

سياست‌هاي ارزي همچنان در كانون توجه
كارشناسان در مورد دلايل افت ديروز بازار سخنان مديرعامل شركت بورس در مورد عدم تخصيص ارز دولتي به شركت‌هاي بورسي و نگراني از افزايش هزينه شركت‌هاي وابسته به واردات مواد خام يا قطعات از خارج را در مركز توجه قرار داده‌اند. از اين منظر عدم واگذاري ارز دولتي به شركت‌هايي نظير خودروسازان مي‌تواند هزينه اين شركت‌ها را به صورت فوق‌العاده‌اي افزايش دهد. در همين حال مشكلات تامين ارز در اكثر صنايع مي‌تواند به كاهش توليد و افزايش بهاي تمام شده شركت‌ها ختم شود. ديروز بحث در مورد ارز همچنان در محافل اقتصادي تهران به گوش مي‌رسيد؛ در حالي كه روز شنبه اعلام شد كه از 5 اولويت اول واگذاري ارز دولتي، اولويت پنجم ارز دريافت نخواهد كرد. ديروز اين دامنه محدود‌تر شد. در اين رابطه معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران با بيان اينكه تامين ارز مرجع براي اولويت يك و دوم در اولويت‌بندي ده‌‎گانه تامين ارز در دستور كار جدي قرار گرفته است، گفت: چنانچه سيستم بانكي بتواند ارز بيشتري را تامين كند، اولويت‌هاي 3، 4 و 5 هم ارز مرجع مي‌گيرند.
كيومرث فتح‌اله كرمانشاهي در پاسخ به اين سوال‌ كه تجار و فعالان اقتصادي در مراجعه به بانك‌ها با اين جمله روبه‌رو‌ مي‌شوند كه اولويت 3، 4 و 5 تا اطلاع ثانوي ارز مرجع نمي‌گيرند، گفت: اين اولويت‌ها حذف نشده‌اند، اما تامين ارز 1226 توماني براي كالاهاي اساسي، دارو و تجهيزات پزشكي و مواد اوليه كارخانه‌ها، در اولويت قرار دارد.
معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران در گفت‌وگو با مهر با بيان اينكه تامين ارز مرجع براي اولويت يك و دوم در اولويت‌بندي ده‌‎گانه تامين ارز در دستور كار جدي قرار گرفته است، افزود: چنانچه سيستم بانكي بتواند ارز بيشتري را تامين كند، اولويت‌هاي 3، 4 و 5 هم ارز مرجع مي‌گيرند، اما ملاك پرداخت ارز به كالاهاي اساسي است.
وي با اشاره به مصوبه 24 ميليارد دلاري دولت براي تامين ارز مرجع به منظور واردات كالاهاي اساسي و مواد اوليه كارخانه‌های تصريح كرد: هم اكنون به صراحت به سيستم بانكي اعلام شده است كه در مرحله اول تامين ارز مرجع، ارجحيت با اولويت‌هاي 1 و 2 است و چنانچه بانك‌ها بتوانند مشكل نقل و انتقالات ارزي را حل و فصل كنند، اولويت‌هاي بعدي نيز مي‌توانند ارز 1226 توماني دريافت كنند.
تغييرات مديريتي در صندوق بازنشستگي
در بازار ديروز در گروه شركت‌هاي هلدينگي نماد صندوق بازنشستگي با تغييرات جدي در هيات مديره مواجه شد. براساس گزارش منتشره، احسان يارمحمدي (نماينده صندوق بازنشستگي كشوري) جانشين بهروز مرادي در سمت مدير عاملي و عضو هيات‌مديره شده كه محمد اسفنديار و علي صدوقي از بازرگاني صندوق بازنشستگي كشوري و سرمايه‌گذاري آتيه صبا (رييس‌ و نايب رييس‌ هيات‌مديره) به همراه مجيد‌هاتف وحيد و كيارش مهراني از شركت‌هاي انبارهاي عمومي و خدمات گمركي و آزادراه اميركبير به عنوان اعضای حقيقي و جديد هيات‌مديره سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي معرفي شدند. در همين حال عدم انجام برخي از معاملات عمده برنامه ريزي شده توسط صندوق بازنشستگي موجب شده است تا تحقق درآمد فروش سرمايه‌گذاري‌هاي صندوق با ابهام مواجه شود و احتمالا كاهش سود اين شركت بالا تلقي شود.
در گروه واسطه گري مالي افت شديد قيمت سهام شركت‌هاي سرمايه‌گذاري را با چالش دوباره لزوم اخذ ذخاير كاهش ارزش سرمايه‌گذاري‌ مواجه كرده است. انتظار مي‌رود اكثر شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در سال جاري زيان‌هاي سنگين را گزارش كنند؛ هر چند كه دستورالعمل بورس در مورد عدم نياز شركت‌هاي سرمايه‌گذاري به اعلام گزارش‌هاي سود آوري مانع از شناخت دقيق بازار از وضعيت واقعي اين شركت‌ها شده است. در گروه كاني غير‌فلزي 4/95 درصد از سهام كاشي حافظ از سوي سرمايه‌گذاري صنعت و معدن عرضه و به همان ارزش پايه حدود 31 ميليارد توماني معامله شد. در گروه حمل‌ونقل مديرعامل شركت كشتيراني جمهوري اسلامي با بيان اينكه به رغم ادعاي غربي‌ها كشتيراني ايران و هند ۲ سال است وارد خليج فارس نشده است، اظهار کرد: با ايجاد بيمه ايراني P&I انحصار بيمه‌هاي كشتيراني اروپايي را شكستيم.
محمد‌حسن داجمر در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: قراردادهاي دوجانبه و سه جانبه ما با همه كشورها در حال اجرا است و فقط در خصوص كشتيراني ايران و هند اخيرا غربي‌ها به دولت هند فشار آورده‌اند تا كشتيراني دولتي اين كشور با ما همكاري نداشته باشند كه البته سطح مراودات ما با اين كشتيراني آنقدر نبود كه بخواهد تاثير زيادي بگذارند، لذا هيچ مشكلي در اين زمينه پيش نخواهد آمد.
در مجموع بازار ديروز بازاري ضعيف بود كه در آن 26/1 ميليارد تومان سهام معامله شد كه 7/2 درصد آن را معامله 8ميليون سهم انصار تشكيل داد و از 196نمادي كه به روي تابلو رفتند 144نماد با كاهش قيمت و 47نماد با رشد ارزش همراه شدند.

www.donya-e-eqtesad.com

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم مرداد 1391ساعت 10:36  توسط مجتبی  | 

دولت در هفته‌های گذشته برای مدیریت بهتر بر بازار ارز و تسهیل واردات کالاهای اساسی، حساس و ضروری مورد نیاز کشور که نیازمند دریافت ارز با نرخ مرجع هستند، ده اولویت را در نظر گرفت که بر اساس آن، اولویت اول و دوم، تخصیص ارز 1226 تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی و دارویی و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده بود.

البته مسئولان اعلام می‌کنند که ارز 1226 تومانی را به راحتی در اختیار اولویت‌هایی قرار می‌دهند که در بالای جدول اولویت بندی دریافت ارز دولتی قرار گرفته‌اند، در حالی که هم اکنون بسیاری از تجار و بازرگانان با مراجعه خود به بانکها برای دریافت ارز دولتی، با کلمه "نه"، "نمی‌شود" یا " در اولویت نیست" مواجه می‌شوند.

این در شرایطی است که برخی از فعالان اقتصادی خبر از حذف اولویت پنجم از مجموع پنج اولویت تعیین شده برای دریافت ارز 1226 تومانی می‌دهند.

یکی از این مراجعان به خبرنگار مهر می‌گوید: وقتی برای دریافت ارز دولتی به بانک مراجعه کردم، متصدی اعلام کرد که اولویت پنجم تا اطلاع ثانوی از سرفصل اولویت‌های تخصیص ارز 1226 تومانی حذف شده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، اولویت پنجم تخصیص ارز شامل رزین‌ها، روان‌کننده‌ها، کربونات منیزیوم، سنگ منیزیوم، سنگ فلزات، ذغال سنگ و گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ و تراکتور است.

حذف اولویت پنجم از دریافت کنندگان ارز دولتی این هشدار را هم در پی دارد که ممکن است که به هر دلیلی، بانک مرکزی تصمیم بر این یگیرد که اولویت‌های سه به بعد را حذف کند، چراکه به اعتقاد برخی از مسئولان دولتی، تنها کالاهای اساسی و مواد اولیه ضروری مورد نیاز برخی کارخانجات باید در دستور کار ارایه ارز دولتی قرار گیرد و باید مکانیزمی فراهم شود که سایر گروهها بتوانند از ارز حاصل از صادرات تامین منابع کنند.

این در شرایطی است که مسئولان سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده‌اند که هر یک از تجار و فعالان اقتصادی با ارایه ادله کافی می‌توانند درخواست تجدیدنظر در اولویت‌بندی‌ها را داشته باشند.

اولویت‌های ده گانه

اولویت اول شامل کالاهای اساسی نظیر گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام و شیرخشک صنعتی، اولویت دوم شامل کالاهایی نظیر داروهای ساخته شده، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی که در داخل کشور تولید نمی‌شود، اولویت سوم شامل حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک روزه، جوجه یک روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان و سموم، اولویت چهارم شامل کالاهایی نظیر کائوچو، لاستیک کامیون، پنبه، الیاف مصنوعی، آلیاژ‌ها، قطعات منفصله، ماشین‌آلات راهسازی و گرانول و اولویت پنجم شامل رزین‌ها، روان‌کننده‌ها،کربونات منیزیوم، سنگ منیزیوم، سنگ فلزات، زغال سنگ، گازهای کمیاب، سولفات‌ها، ماشین‌آلات چاپ و تراکتور است.

همچنین اولویت ششم شامل کالاهایی نظیر نشاسته، روغن زیتون، روغن جلا، لاکتوز، کلوکوز، کربونات‌ها، میلگرد، ماشین‌آلات راهسازی، روغن‌های صنعتی، اولویت هفتم شامل توتون، تنباکو، اتصالات زانویی، دوربین عکاسی، اولویت هشتم شامل انواع عصاره‌ها، لامپ‌ها، ریش‌تراش‌ها، ماشین‌الات خاکبرداری، یخچال‌فریزر، لاستیک سواری، ماشین رختشویی، ماشین ظرفشویی، اولویت نهم شامل تخم پرندگان، ادویه‌جات، کاغذ سیگار و کالاهایی از این دست و اولویت دهم شامل سایر حیوانات زنده، مرغ، خروس، اسب، گوشت پرندگان، کاغذ دیواری، موبایل، خودروی سواری، سیگار برگ، کیف، چمدان، لباس است.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم مرداد 1391ساعت 11:59  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                               تقاضای شکل گرفته برای نمادهای صنعت خودرو دوام اندکی داشت و این نمادها هفته تازه را با فشار فروش و صف های عرضه آغاز کردند. در این میان صنایع پروزن تر نیز عموما شاهد روند منفی قیمتی اکثر نمادهای خود بودند.

فشار فروش بر نمادهای گروه خودرو از همان آغاز بازار عیان شد. صف های خرید نه تنها عرضه شد که با گذشت دقایقی، تنها این دو نماد سایپا و زامیاد بودند که طعم صف فروش را نچشیده بودند. به این ترتیب نمادهایی چون گروه بهمن، پارس خودرو و چند نماد خودروساز و قطعه ساز دیگر، به دو نماد خودرو و خگستر پیوستند که از روز چهارشنبه، با صف عرضه مواجه بودند. گشایش نماد سرمایه گذاری سایپا نیز متاثر از فضای این صنعت بود تا تعدیل عایدی 62 درصدی، هیچ اثری بر این نماد نگذارد. تعدیل مذکور از محل فروش سهام شرکت در بانک پارسیان حاصل شده بود.

اما در حالی که ساعت نخست بازار تحت تاثیر افت قیمت نمادهای گروه خودرو بود، به تدریج نبض تحولات در اختیار گروه پتروشیمی قرار گرفت. افت قیمتی در نمادهای پروزن مجموعه سرمایه گذاری غدیر بر شاخص اثرگذار بود گرچه بیشترین فشار فروش بر نماد پتروشیمی شازند اتفاق افتاد. این صنعت شاهد یک شگفتی نیز بود و آن، گشایش نماد پتروشیمی فارابی همراه با رشد جالب توجه قیمت و صف خرید بود. شفارا سود هر سهم سال 91 را با تعدیل بیش از 400 درصدی روبرو کرده بود که علت آن، عقد قرارداد اجاره مخازن بود که برای انتقال نفتا از عراق صورت پذیرفته است. شرکت البته تاکید کرده بود که نسبت به ادامه این قرارداد و عدم کاهش یا حذف درآمدهای آن اطمینان کامل ندارد. تعدیل شگفت انگیز پتروشیمی فارابی البته در شرایطی رخ داد که وضعیت تولید و فروش شرکت در سه ماهه نخست، نشان از افت نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت که روندی شبیه به روند بسیاری از شرکت های بزرگ و مطرح بورسی است.

در گروه فلزات اما در عین افت نماد ملی صنایع مس که شاخص را متاثر کرد، گشایش نماد فرآوری مواد معدنی در درجه نخست اهمیت قرار گرفت چه این که سود هر سهم فرآور 89 درصد با رشد پیش بینی روبرو شده بود و این در حالی بود که گشایش نماد با افزایش اندک قیمت همراه بود. بازار در صنایع قند و کانی غیرفلزی با چندین صف خرید روبرو بود.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم مرداد 1391ساعت 10:56  توسط مجتبی  | 

تعدبل مثبت 30 درصدی!

فولاد مبارکه برای سال مالی منتهی به 91/12/30 407 ریال سود پیش بینی کرد که نسبت به آخرین پیش بینی اش (در 90/12/12 که 313 ریال اعلام کرده بود ) 30% بالاتر و نسبت به در آمد واقعی سال مالی منتهی به 90/12/29 9% بیشتر است؛لازم به ذکر است این شرکت 3 ماهه نخست سال جاری را با تحقق 129 ریال درآمد به ازای هر سهم (طبق اطلاعیه حسابرسی نشده 91/5/3 شرکت و منتشر شده در 91/5/5 Codal! ) معادل 31.6% از کل پیش بینی 12 ماهه سپری کرده است که به نظر گزارش جالبی می آید!؟!

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد 1391ساعت 1:42  توسط مجتبی  | 

اونس جهانی طلا در روز جمعه در حالی کار خود را با ثباتی نسبی آغاز کرده است که در روز گذشته پس از سخنرانی ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا با افزایشی 20 دلاری رو به رو شد.

اونس جهانی طلا در روز جمعه با افزایش میزان امیدواری سرمایه داران نسبت به بهبودی شرایط اقتصادی در منطقه ی یورو با ثباتی نسبی در مرز 1615 دلار در هر اونس رو به رو شد.

روز گذشته ماریو دراگی در آخرین سخنرانی خود عنوان کرد که در صورت نیاز، بانک مرکزی اروپا تمامی سعی و تلاش خود را برای کمک به اقتصاد کشور های نیازمند در منطقه ی یورو انجام خواهد داد. همچنین بانک مرکزی اروپا اجازه نخواهد داد تا کشورهایی به دلیل بحران اقتصادی از منطقه ی یورو خارج شوند. بر همین اساس اونس جهانی طلا در ساعت 00:40 به وقت لندن با تغییری جزئی رو به رو شد و به 1614 دلار و 16 سنت در هر اونس رسید. این تغییر در حالی برای اونس جهانی طلا به ثبت رسیده است که بهای این فلز ارزشمند در روز گذشته به 1621 دلار در هر اونس نیز رسید که بالاترین بهای اونس جهانی طلا طی 3 هفته ی گذشته به شمار می آید. اونس جهانی طلا با در نظر گرفتن این روند، چیزی در حدود 2 درصد افزایش را در این هفته در بر داشته است.

بنا بر گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری رویترز، شاخص مدعیان بیکاری آمریکا در روز گذشته کمی با کاهش رو به رو شد، اما نگاه بسیاری از کارشناسان و سرمایه داران در روز جاری به اعلام نتیجه ی بررسی شاخص تولیدات سرانه ی کشور آمریکا می باشد که می تواند بروز رکود اقتصادی در کشور آمریکا به عنوان اولین قدرت اقتصادی دنیا را مشخص سازد.

+ نوشته شده در  شنبه هفتم مرداد 1391ساعت 1:6  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                                  ارزش کل معاملات امروز به 418 میلیارد ریال رسید. 132 میلیارد ریال متعلق به معاملات سرمایه گذاری مسکن و 44 میلیارد ریال مختص معاملات مخابرات ایران بود. شاخص کل امروز با 50/5 واحد کاهش به 80/25088 واحد رسید. بازار هفته خود را با تداوم اقبال به دو صنعت قند و خودرو به پایان رساند. در این بین اما نه تمامی نمادهای این دو صنعت مورد توجه بازار قرار گرفتند و نه پشتوانه هایی محکم برای تداوم این اقبال وجود دارد تا از برتری این صنایع در تقاضا روزهای آینده نیز اطمینان لازم وجود داشته باشد.

صنعت خودرو با صف خرید نمادهای خودروساز گروه سایپا و برخی نمادهای سرمایه گذاری و قطعه سازی وابسته به این صنعت، نبض تقاضا امروز را در دست گرفته بود. صف خرید پرحجم و مستحکم سایپا در حالی بود که گشایش پرهیجان و احساسی دیروز نمادهای ایران خودرو و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، به صف فروش این دو در جریان معاملات امروز منجر شد. صف اکثر نمادها در این صنعت اما از استحکام لازم برخوردار نبود و فعالان تنها صف نمادهای سایپا و زامیاد را بدون تزلزل مشاهده کردند. در این بین بسیاری بر این باورند اقبال به وجود آمده تحت تاثیر ابلاغ پرداخت تسهیلات به خودروسازان است و این احتمال می رود که چندان تداوم نداشته باشد چه این که گزارش عملکرد فصل بهار نمادهای این صنعت، بدترین نوع آن در میان دیگر صنایع بورسی بود. نمادهای خساپا و خبهمن با پوشش اندک سود همراه بوده اند و نمادهایی چون خاذین، خکاوه و خپارس نیز در سه ماهه نخست، بازدهی جز زیان نداشته اند.

اما در عین استحکام صف خرید برای برخی نمادهای قندی، چند نماد گروه لاستیک و کانی غیرفلزی نیز با صف خرید در بازار امروز روبرو شدند. لاستیک سازانی چون کویرتایر، ایران یاسا تایرورابر و لاستیکی سهند از قرار گرفتن کائوچو – به عنوان ماده اولیه مهم – در لیست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی سود خواهند برد. در گروه کانی غیرفلزی، نماد فرآورده های نسوز ایران ضمن تعدیل مثبت 9 درصدی عایدی، پوشش 34 درصدی سود هر سهم را در عملکرد سه ماهه به بازار اعلام کرد. این رخداد سبب تشکیل صف خرید برای نماد شد. سرامیک های صنعتی اردکان نیز در حالی که عملکرد برخی نمادهای گروه کاشی و سرامیک رضایت بخش نبوده، با اعلام پوشش 24 درصدی سود در اولین فصل کاری سال، با صف خرید روبرو شد. تحولات بازار کاغذ و رشد پرشتاب قیمت این محصول، به تشکیل صف خرید برای کاغذسازی کاوه منجر شد.

بازار اما در نمادهای سرمایه گذاری غدیر و مپنا شاهد افت قیمت و تاثیر منفی بر شاخص بود و نمادهای بانکی ملت و پاسارگاد بر این نماگر تاثیر مثبت داشتند.

www.irankbc.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد 1391ساعت 23:33  توسط مجتبی  | 

طی مراجعه حضوری که به دفتر شرکت رهشاد داشتم مسئولین مربوطه متفقا ابراز داشتند وجه مربوط به سود سهامداران حقیقی به حساب شرکت آزمون احیاء سپاهان (که یکی از شرکت های مرتبط با رهشاد بوده و تقریبا مسائل مرتبط با امور سهام شرکت های زیر مجموعه تکادو را نیز انجام می دهد) واریز شده و زمان دقیق و نحوه پرداخت آن زیر نظر شرکت فوق احتمالا تا آخر این ماه از طریق سایت کدال به اطلاع سهامداران می رسد  تلفن 03116413609 متعلق به شرکت احیاء سپاهان می باشد!

در ضمن یکی از دوستان (سامان عزیز) راجع به سودآوری شرکت در آینده سؤال کرده بود که فرصت نشد زودتر جواب دهم و به طور خلاصه می توان گفت که چون شرکت رهشاد یک شرکت خدماتی است چنانچه هزینه های مالی اش کاهش پیدا کند و قراردادهای بیشتری تنظیم نماید و یا قراردادهایش با شرکت های معتبر (مانند گذشته) تداوم داشته باشد می تواند به سود دهی مطلوبی برسد کما اینکه در وضعیت کنونی قیمت سهم برای خرید بسیار مناسب است!

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد 1391ساعت 3:41  توسط مجتبی  | 

                                                                                                                       مشاوران‌املاك از برگشت سبد تركيبي «رهن‌واجاره» به بازار اجاره‌نشين‌ها بعد از دو سال اصرار موجران به دريافت «فقط اجاره‌ماهانه» خبر مي‌دهند و در عين حال از اينكه فرمول محاسبه «رهن‌كامل» اخيرا تغيير پيدا كرده، اظهار نگراني مي‌كنند. در حال حاضر برخي مالكان آپارتمان‌هاي اجاره‌اي در مقابل درخواست مستاجر براي پرداخت «رهن‌كامل»، به جاي استفاده از فرمول «يك ميليون تومان رهن در ازاي 30 هزار تومان اجاره» از فرمول جديد «يك ميليون تومان رهن در ازاي 25 هزار تومان اجاره» استفاده مي‌كنند كه در اين حالت مبلغ رهن 20 درصد افزايش پيدا خواهد كرد.

«پول پیش» با شکل جدید به بازار اجاره‌نشین‌ها برگشت
تغییر فرمول «رهن» در بازار مسکن

 بدعت بد برخي مالكان: متقاضيان «رهن‌كامل» بايد 20 درصد اضافه پرداخت كنند
گروه مسكن- مهديس فرقاني: اجاره‌نشين‌ها بعد از دو سال محروميت از سبد تركيبي «رهن‌واجاره»، تابستان امسال اجازه پيدا كرده‌اند براي پرداخت مبالغ اجاره، از اين سبد نه چندان مورد علاقه موجران استفاده كنند، اما پيشنهادهايي كه در اين فصل بابت رهن‌‌كامل آپارتمان به مستاجران مي‌شود تفاوت جالبي با رهن سال‌هاي گذشته دارد طوري كه در حال‌ حاضر شكل ظاهري «رهن‌كامل» گران‌تر از «اجاره‌ماهانه» شده است.
مالكان آپارتمان‌هاي اجاره‌اي در تهران تا پيش از اين، چون كه محل پرسودي براي سرمايه‌‌گذاري پول‌هاي درشت نمي‌ديدند، دريافت مبالغ اجاره را فقط به يك‌ شيوه «پرداخت كامل اجاره‌ماهانه» محدود كرده و عملا از اخذ پول‌پيش (رهن) منصرف شده بودند، اما هم‌اكنون غالب واحدهاي آماده اجاره در بنگاه‌هاي‌‌املاك به صورت «رهن‌كامل» يا «رهن‌واجاره» تعيين قيمت شده و تعداد آپارتمان‌‌هاي با شرايط «فقط اجاره‌ماهانه» به شدت كاهش پيدا كرده است.
مشاوران‌املاك علت برگشت سبد «رهن‌واجاره» و جايگزين شدن آن با سبد «اجاره‌ماهانه» را جذابيت سپرده‌گذاري در بانك‌ها به خاطر افزايش نرخ‌سود و در عين حال سوددهي تضميني بازارهاي ارز و طلا عنوان مي‌كنند كه باعث شده موجران دوباره دريافت پول‌پيش را به دريافت ماهانه مبلغ اجاره ترجيح دهند.
موجران، اما در عين حالي كه به استفاده از سبد «رهن‌واجاره» علاقه‌مند شده‌اند برخي از آنها براي دريافت «رهن‌كامل» فرمول قديمي «يك‌ميليون تومان رهن در مقابل 30 هزار تومان اجاره» را تغيير داده‌اند.
براساس بدعت تازه‌ اين گروه از موجران، چنانچه مستاجر بخواهد در ازاي اجاره‌ماهانه، رهن‌كامل پرداخت كند بايد معادل هر 25هزار تومان اجاره‌ماهانه يك ميليون تومان پول‌پيش بپردازد.
در اين شيوه جديد كه به گفته مشاوران‌املاك «گرانفروشي در رهن‌كامل» محسوب مي‌شود مبلغ پول‌پيش 20 درصد افزايش پيدا مي‌كند طوري كه نرخ پايه يك‌ميليون تومان به 2/1 ميليون تومان تبديل مي‌شود و از مستاجر دريافت مي‌شود.
اما به‌رغم اين افزايش قيمت در سبد «رهن‌كامل»، در حال‌حاضر استفاده از اين سبد توسط مستاجران به مراتب بيشتر از سبد «اجاره‌ماهانه» است.
به گزارش «دنياي‌اقتصاد» هم‌اكنون در بازار اجاره نوعي تقسيم‌بندي منظم بين متراژ آپارتما‌ن‌ها با نحوه دريافت مبالغ اجاره ديده مي‌شود.
اجاره‌بهاي واحدهاي مسكوني كوچك - با متراژ كمتر از 50مترمربع- به صورت نصف‌رهن و نصف‌اجاره تعيين مي‌شود و در عين حال بخش قابل‌توجهي از اين نوع آپارتمان‌‌ها به صورت رهن‌كامل نيز اجاره داده مي‌شود.
در بازار واحدهاي متراژ متوسط نيز شيوه كنوني تعيين مبلغ اجاره به اين صورت است كه موجر دو‌سوم مبلغ‌كل را اجاره‌ماهانه و يك‌سوم مابقي را رهن‌ دريافت مي‌كند. در حال حاضر اجاره‌هاي ماهانه اين واحدها حدود 500 هزار تا 700 هزار تومان تعيين مي‌شود.
در حال حاضر حداقل مبلغ پول‌پيش در سبد تركيبي «رهن‌واجاره» 10 ميليون تومان است.
همچنين حداقل اجاره‌ماهانه در شمال پايتخت نيز يك ميليون تومان از سوي موجران تعيين مي‌شود و رهن كامل آپارتمان‌هاي لوكس نيز بالاي 100 ميليون تومان است.
گزارش «دنياي اقتصاد» حاكي است: مدت نسبتا زيادي است كه بازار اجاره واحدهاي مسكوني در دست موجران است و مستاجران هيچ دخالتي به جز انتخاب يا انصراف از واحد مورد نظرشان ندارند.
ميزان اجاره بهاي پرداختي، نحوه پرداخت اجاره‌بها، مدت زمان قرارداد و بسياري از بايد و نبايدها را در بازار اجاره مسكن مالكان تعيين مي‌كنند و مستاجران در اكثر مواقع سركج مي‌كنند. در حال حاضر تنور بازار اجاره با شرايط رهن و اجاره ماهانه داغ مي‌شود و تعداد انگشت شمار واحدهاي رهني با اينكه با متقاضيان زيادي روبه‌رو است اما به سختي به اجاره مي‌رود زيرا نرخ‌هاي رهن كامل به اندازه‌اي سنگين است كه هر مستاجري قدرت پرداخت چنين ارقامي را ندارد.
در بازار اجاره مسكن كه به نقل از مشاوران املاك هيچ در و پيكري براي آن تعبيه نشده است و هر بنگاهداري هم ساز خود را مي‌زند يكسري از دلالان در مقابل گران‌فروشي موجران به مقابله مي‌پردازند و عده‌اي ديگر از فعالان در بازار مسكن به نرخ‌هاي كاذب در بازار اجاره دامن هم مي‌زنند.
«دنياي اقتصاد» در اين گزارش، بازار اجاره مسكن در تهران را طبق گفته دلالان مسكن تشريح كرده است و شواهد نشان مي‌دهد كه مستاجران در بازار عقب‌نشيني كرده‌اند چرا كه حجم قابل توجهي از متقاضيان در بازار اجاره به تمديد قرارداد سال گذشته خود روي آورده‌اند.
تورم و گراني حرف اول و آخر موجران
مشاور املاكي در رابطه با وضعيت بازار اجاره در غرب تهران گفت: اين روزها كوچك‌ترين نوسان‌ها در بازار اجاره از سوي موجران به دليل «تورم و گراني در بازار اقلام مصرفي» است زيرا موجران اظهار مي‌كنند: به دليل پرداخت اقساط و تامين هزينه‌هاي ماهانه مجبور هستند در اتمام هر قرارداد، اجاره بهاي واحدشان را براساس نيازشان تامين كنند.
وي درباره حجم فايل واحدهاي مسكوني با شرايط رهن كامل خاطرنشان كرد: اكنون 30 درصد از فايل‌ها با شرايط رهن كامل به بازار عرضه شده‌اند و مابقي فايل‌ها به صورت رهن و اجاره معرفي شده‌اند اما با اين حال اكثر متقاضيان قرارداد سال گذشته خود را به طور توافقي بدون مراجعه به بنگاه‌ تمديد كرده‌اند.
موجرسالاري در بازار
بسياري از بنگاهداران هم عقيده هستند كه مالكان نرخ‌هاي اجاره را به صورت سليقه‌اي محاسبه مي‌كنند و مستاجران هم چاره‌اي به غير از اينكه شرايط را بپذيرند يا اينكه رد كنند، ندارند. بازار اجاره اين روزها موجرسالاري شده است.
يكي از فعالان بازار مسكن در منطقه پيروزي عنوان كرد: همچنان اكثر مالكان واحدشان را با شرايط رهن و اجاره به بازار عرضه مي‌كنند اما حداقل نيمي از موجران مبلغ اجاره ماهانه را بيش از مبلغ وديعه اعلام مي‌كنند چرا كه مالكان اين روزها با پول‌هاي درشت طبق اظهارات خودشان سرمايه‌گذاري سودآور نمي‌توانند داشته باشند.
شاپوري درباره فايل واحدهاي مسكوني با شرايط رهن كامل تصريح كرد: در حال حاضر فايل‌هاي رهني هم مرهمي بر درد مستاجران نيست زيرا توانايي پرداخت مبالغ تعيين شده براي متقاضيان غيرممكن است.
ركود در بازار اجاره به دليل تمديد قراردادها
مشاور املاكي ديگر نيز به «دنياي اقتصاد» گفت: به اصطلاح بنگاهداران، تابستان گل كارشان به دليل رونق در بازار اجاره است اما، امسال ميزان قراردادها به طور چشمگيري كاهش يافته است و بنگاهداران غافلگير شده‌اند، زيرا بسياري از موجران و مستاجران قراردادهاي سال گذشته خود را مجددا تمديد كرده‌اند.
درخشاني در رابطه با نرخ‌هاي اجاره اظهار كرد: همچون پارسال فايل‌هاي رهن و اجاره بيشترين مورد عرضه شده به بازار هستند و اغلب مالكان به اندازه‌اي مبلغ وديعه را تعيين مي‌كنند كه نرخ اجاره ماهانه حدود يك ميليون تومان تعيين شود.
وي همچنين درباره كمي تعداد فايل‌هاي اجاره رهني گفت: ركود در بازار خريد و فروش واحدهاي مسكوني باعث شده تا حجم فايل‌هاي رهني با افت محسوسي مواجه شود.
70 درصد قراردادهاي تمديدي پرينتي مي‌شوند
اين روزها تمديد قراردادهاي اجاره در بين متقاضيان بازار مسكن بسيار باب شده است. يكي از دلالان بازار مسكن در خيابان شريعتي با بيان اين مطلب عنوان كرد: حدود 70 درصد از مستاجراني كه در نظر دارند قراردادهاي سال گذشته خود را تمديد كنند بعد از تفاهم با مالك براي اطمينان از پرينتي كردن قراردادشان به بنگاه مراجعه مي‌كنند تا در واقع متن قراردادشان را در سامانه دولت ثبت رايانه كنند.
وي از تغيير فرمول هر يك ميليون تومان در ازاي 30 هزار تومان خبر داد و گفت: برخي از مالكان اين روزها هر يك ميليون تومان را در ازاي 25 هزار تومان دريافت مي‌كنند و مستاجراني كه چاره‌اي جز پذيرفتن اجباري نداشته باشند با مالك وارد بحث نمي‌شوند يا پرداخت اجاره ماهانه را قبول مي‌كنند.
اين فعال بازار مسكن تاكيد كرد: ‌تنها قدمي كه آنها براي حمايت از مستاجران مي‌توانند بردارند اين موضوع است كه آن دسته از فايل‌هايي كه اجاره‌بهاي آنها بيش از تعرفه اتحاديه املاك تعيين شده باشد را مشتري‌يابي نمي‌كنند.
دلار و مرغ بهانه موجران
اگر قراردادهاي اجاره يك ساله تعيين نمي‌شد بدون شك اجاره‌بها روزانه محاسبه مي‌شد، زيرا شواهد نشان مي‌دهد كه پارسال مالكان نرخ سكه و دلار را بهانه نوسان نرخ اجاره مي‌كردند، اما امسال قيمت مرغ را بهانه كرده‌اند!
در خيابان انقلاب، مشاور املاكي تاكيد كرد: ‌اين روزها وضعيت اقتصادي بيان‌كننده حال و روز بازار اجاره مسكن است، زيرا هر مالكي در اولين پاسخ به علت افزايش نرخ اجاره، نوسان قيمت‌هاي كالاي مصرفي به‌خصوص اقلام خوراكي را مطرح مي‌كند.
ملك شاه خاطرنشان كرد: امسال همچون سال‌هاي گذشته مستاجران ترجيح مي‌دهند واحد مورد نظر خود را رهن كنند، زيرا متقاضيان حداقل مطمئن هستند كه بودجه‌شان تقليل پيدا نمي‌كند، اما در زمان فعلي فقط 20 تا 30 درصد فايل‌ها با شرايط رهن در اختيار متقاضيان قرار دارد.

www.donya-e-eqtesad.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم مرداد 1391ساعت 2:4  توسط مجتبی  |